CelebrityMódní ikona, která sesadila z trůnu krále
Cindy Kerberová19. 6. 2019
Dávno předtím, než princezna Diana začala porušovat nepsaná i psaná pravidla královské etikety. Dávno před skandálním rozhovorem Fergie a dávno předtím, než princ Harry představil královně jako svou budoucí nevěstu rozvedenou Američanku, se britská monarchie otřásla v základech. Příčinou byla Wallis Simpson. Dáma, pro kterou vznikly ikonické šaty a abdikoval král.
Foto: Profimedia
Portrét Wallis Simpson, 1930
Než potkala lásku svého života, dvakrát se vdala. Nejdřív za námořního důstojníka Wina Spencera, podruhé za makléře Ernesta Simpsona. Pak potkala následníka britského trůnu prince z Walesu a nic už nebylo jako dřív. Ani samotná monarchie. Zaujala ho hned na první pohled, na rozdíl od jiných byla svá, jízlivá a tak trochu drzá. Právě to prince Eduarda fascinovalo. Čím víc se setkávali, tím víc se na ni budoucí král stával závislý. Ji nefascinoval lesk dvora, ani královská koruna. Rodina ji stejně nepřijala a král Jiří V. považoval sňatek svého syna se stále vdanou Američankou za zcela nepřijatelný.
Král však 20. ledna 1936 umírá a na trůn nastupuje Eduard, své lásky se odmítá vzdát. Na podzim téhož roku se Wallis rozvádí s druhým manželem a otevírá se diskuze mezi palácem a parlamentem o dalším možném scénáři.
Zatím oficiálně nekorunovaný král na rady svého okolí navrhuje variantu, že si Wallis vezme, ale ona nikdy nezíská titul královny a jejich děti budou z nástupnictví vyloučeny. Ani tato varianta neprošla a Jeho královská Výsost, princ z Walesu 11. prosince 1936 abdikuje a na trůn usedá jeho bratr Jiří VI., otec současné královny Alžběty II.
Wallis s Eduardem uzavřou sňatek o půl roku později ve Francii a přijímají titul vévoda a vévodkyně z Windsoru. Wallis na sebe upoutává veškerou pozornost nejen coby žena, která změnila dějiny Velké Británie, ale také svým šatníkem a šperky. Vysoká, štíhlá, bohatá a slavná. Ideální zákaznice nejlepších módních domů světa. U Cartiera patří k nejlepším klientům, odtud má i zásnubní prsten a náramek se smaragdy. K nejslavnějším modelům jejího šatníku nepatří svatební róba od Main Rousseau Bochera, ale bílé šaty z haute couture domu Elsy Schiaparelli s potiskem humra od Salvadora Dalího. V nich se nechala portrétovat do Vogue fotografem Cecilem Beatonem.
Nejsem krásná žena. Není na mně nic ke koukání, takže jediné, co mohu dělat, je oblékat se lépe než všichni ostatní,“ ~ Wallis Simpson.
Čím známější se stávala, tím vytříbenější vkus měla. Často sedávala v první řadě na přehlídkách u Diora, Givenchy a Schiaparelli. Módu používala jako zbraň a vedla si v tom velmi dobře. Stala se několikrát nejlépe oblékanou ženou světa a na designéry byla ještě náročnější než sama na sebe. Říká se, že Hubert de Givenchy musel být vzhůru celou noc, aby její černý závoj na pohřeb vévody z Windsoru měl dokonalou délku.
Vévoda a vévodkyně z Windsoru, 1. září 1941
Foto: Bettmann/Getty Images