Péče5 zlatých pravidel odličování, na která přísahají i dermatologové
Georgia Day20. 5. 2025
Probereme vše od micelární vody až po dvojité čištění. Udělejte si v odličování a čištění pleti jednou provždy jasno.
„Různé textury čisticích přípravků mají různou očistnou sílu,“ říká doktorka
Alexis Granite, dermatoložka spolupracující s oblíbenou značkou CeraVe. V praxi to znamená jediné: vždy vybírejte odličovací produkt podle typu své pleti a aktuálních potřeb. Zatímco v den, kdy na pleti nemáte žádný make-up, vám postačí lehký krémový čistič, v dny, kdy jste nosili plný make-up, je vhodnější bohatší čisticí balzám. To ale není jediné zlaté pravidlo, pokud jde o odličování. Tady je vše, co byste měli vědět:
Dvakrát denně to jistí
Ať už dáváte přednost jakémukoli režimu, večerní čištění by mělo být vždy důkladnější než to ranní – jednoduše proto, že je potřeba toho odstranit mnohem víc. „Večer pleť zbavujete make-upu, nečistot, zbytků produktů a dalších usazenin,“ říká Granite. „Můžete samozřejmě používat jeden čistič ráno i večer, ale někteří lidé dávají přednost jemnějšímu čištění po probuzení,“ dodává. Ráno doporučuje krémový čistič nebo čisticí mléko, večer pak gelový s pěnivou texturou.
Double cleansing. Musíme čistit dvakrát?
Většina odborníků se shoduje na tom, že dvojí čištění je dobrý nápad – jen ho není třeba provádět každý den. „Použití odličovače nebo micelární vody před samotným čištěním pro odstranění silného make-upu většinou stačí,“ říká Granite. Výjimkou jsou dny, kdy jste měli silnou vrstvu make-upu nebo SPF, případně jste strávili čas v silně znečištěném prostředí. „Dvojí čištění pomáhá předcházet ucpaným pórům, pupínkům a mdlému vzhledu pleti,“ souhlasí i doktorka
Anjali Mahto, dermatoložka a zakladatelka kliniky Self London. „A může mít klidně jednoduchou podobu, stačí třeba micelární voda následovaná běžným čisticím produktem.“
Na složení záleží
Stejně jako u zbytku vaší kosmetické výbavy, i u čisticího přípravku je důležité, jaké obsahuje složky. Pokud chcete dodat pleti hydrataci, hledejte humektanty, tedy látky přitahující vodu, například glycerin nebo kyselinu hyaluronovou. Máte-li narušenou kožní bariéru, sáhněte po čističi s obsahem ceramidů. Salicylová a glykolová kyselina nebo niacinamid se zase hodí při nadprodukci mazu a sklonu k nedokonalostem.
Nejdřív prsty
Různé čisticí pomůcky možná práci usnadňují, ale ruce často poslouží lépe. Příliš horlivé používání žínek nebo ručníků může pleť podráždit, a pokud je neperete dostatečně často, mohou být i zdrojem bakterií, které vaší pleti spíš uškodí. Raději tedy používejte (čisté) prsty. Co se týče látkových pomůcek, „lidé je často používají špatně,“ upozorňuje lékař a estetický specialista
Ahmed El Muntasar, „a nakonec jsou k pleti příliš drsné, čímž narušují její přirozenou bariéru.“
Ubrousky raději ne
„Micelární voda je skvělá pro odstranění make-upu, zejména před použitím čisticího přípravku, který se oplachuje. Může se hodit i jako rychlé řešení například po cvičení,“ říká Granite. Vlhčené odličovací ubrousky však raději vynechte – nejen kvůli jejich dopadu na životní prostředí, ale i proto, že spíše roztírají nečistoty po pleti, než aby je skutečně odstranily. Vynechejte je – pro klidné svědomí i čistější pleť.
Čisticí olej Deep Cleansing Oil, 111SKIN, 1 750 Kč
Foto: 111SKIN