Krása

Císařovna Sisi jako beauty guru. Které její triky zkusit?

Od pleťové masky z telecího až po mytí vlasů koňakem se syrovými vejci, Alžběta Bavorská si péči o pleť a vlasy dost dávala. Ne všechny z jejích tipů přitom patří do devatenáctého století.
Foto: Alexander Bel
Říká se, že pod svícnem je největší tma, a Vídeň to potvrzuje. Proč tam nejezdíme častěji? Je to ideální destinace. Tím spíš, pokud potřebujete ASAP vypadnout ze své bubliny, kvůli ustavičnému obědvání poké bowls si nemůžete dovolit žádné velkolepé cestování a čas hraje taky proti vám. Čtyři hodiny vlakem a jste tam. Vídeň nabízí tolik, co stojí za to vidět. A potom, bývala naším hlavním městem – znát ji znamená znát vlastní historii.
Dobře, to už je nějaký ten pátek, ale i tak. Tehdy jsme ještě bývali monarchií. Jednou z nejvýraznějších panovnic byla Alžběta Bavorská aka Sisi, alespoň pro mě zdroj nekonečné fascinace. Při návštěvě paláců Hofburg a Schönbrunn, které přibližují její lifestyle, mi málem vypadly oči z důlků. Už jen při pohledu na pas jejích šatů, ten nejtenčí pas, jaký jsem kdy viděl. Sisi byla posedlá svým vzhledem. V době, kdy nebylo běžné držet diety a cvičit, trávila většinu času v posilovně, která mimochodem vypadá tak cool, že bych v ní klidně trávil většinu svého času taky.
Foto: Schloß Schönbrunn Kultur- und Betriebsges.m.b.H. / Lois Lammerhuber
Císařovny šatna/posilovna v paláci Hofburg
Se stejnou pečlivostí přistupovala k péči o pleť a vlasy. Z její beauty rutiny se mi sice místy zvedá žaludek, ale co když měla něco do sebe? Dermatoložka Věra Terzijská nabízí odpověď…
Pleťová maska z medu smíchaného s jahodami
Podle Terzijské ji můžeme klidně používat i dnes. „Med má silné antiseptické účinky a je jednou z nejsilnějších přírodních hydratačních látek. Obsahuje také minerály, vitaminy skupiny B, C, D, E a flavonoidy, které pomáhají chránit pleť před účinkem škodlivých volných radikálů.“
Jahody jsou zase bohatým zdrojem vitaminu C, minerálních látek a antioxidantů. „Přípravky, které obsahují jahody, mají protizánětlivé a antiseptické účinky a jsou vhodné spíše pro mastnou pleť.“ Pokud ovšem máte pleť citlivou, raději se jim vyhněte.
Pleťová maska z telecího masa
Telecí si prý císařovna dávala do kožené masky a nechávala ho působit celou noc, protože věřila, že má protizánětlivé účinky a proteiny bojují s příznaky stárnutí. Taky byste raději měli vrásky než lézt do postele s kusem masa na obličeji? Ještě že jsou dnes efektivnější a hlavně příjemnější způsoby, jak pleť zklidnit a omladit. Sisi nicméně nebyla jediná a už vůbec ne první, kdo tohle praktikoval. „Ženy si dříve přikládaly syrové plátky masa na obličej s vírou, že po nich budou mít hladkou tvář. Ostatně již staří Egypťané léčili rány přikládáním masa z právě zabitého zvířete.“ Pane jo.
Mytí vlasů syrovými vejci smíchanými s koňakem
To údajně Sisi dělala jednou za tři týdny. I to působí nechutně, jenže Terzijská upozorňuje, že v té době nebyla vlasová hygiena tak samozřejmá jako dnes. „K mytí vlasů se sice někdy používalo mýdlo, ale to se ani zdaleka nepodobalo těm dnešním a z vlasů se špatně smývalo. Zkoušely se proto nejrůznější způsoby očisty vlasů. Výsledek byl přitom nejistý. Tak tomu bylo asi i v případě císařovny Sisi. Ženám, které sází na přírodu, nemohu nic takového rozmlouvat – jen pak nesmí zapomínat na důkladné opláchnutí. Ostatně dnes hodně žen tvrdí, že šampon z pokožky odstraňuje její přirozený maz a k mytí vlasů používají jedlou sodu, mouku nebo marocký jíl. Osobně nejsem zastáncem této metody a dávám přednost šetrným kosmetickým přípravkům.“
Foto: Imagno/Getty Images
Sisi s rozpuštěnými vlasy, její velkou pýchou, namaloval roku 1846 Franz Xaver Winterhalter
Koupel v horkém olivovém oleji nebo kozím mléce
Ačkoliv to zní zvláštně, obě tyto ingredience klidně zařaďte i do své rutiny. „Složení mastných kyselin v olivovém oleji je podobné lidskému mazu, proto je velmi vhodný pro suchou, zánětlivou, alergickou, podrážděnou, poraněnou či jinak poškozenou pokožku.“ Proniká do hloubky a váže na sebe vlhkost, což pleť vypíná a chrání před tvorbou vrásek. Vitamin E navíc zvyšuje elasticitu a odolnost. Olivový olej taky působí protizánětlivě a hojivě. Stačí ovšem opravdu jen přidat, není nutné se maniakálně cachtat v litrech oleje. To jen FYI.
Pokud jde o kozí mléko, to je zase „bohaté na antioxidanty, minerální látky jako vápník, hořčík, draslík a fosfor nebo vitaminy A, B, C, D a E.“ Taky obsahuje AHA kyseliny, které hydratují a zvláčňují a jsou protizánětlivé. „Kosmetika s kozím mlékem nedráždí a naopak zklidňuje, proto je vhodná i na citlivou a alergickou pleť nebo problematickou se sklonem k tvorbě akné. Doporučuje se pro pokožku trpící ekzémem nebo lupénkou.“
Celotělové zábaly z mořských řas, písku nebo sena
I mořské řasy slavily úspěch už ve starověkém Egyptě a používají se dodnes. Působí blahodárně na problematickou pokožku s projevy akné i psoriázy. „Mořské řasy detoxifikují pokožku, zlepšují její ochranné funkce a mají výživné, hydratační, revitalizační a zjemňující účinky. Obsahují množství minerálů a stopových prvků, esenciální aminokyseliny a vitaminy A, C, E, a B 12.“ Porazte volné radikály – porazte předčasné stárnutí.
Stejně tak se stále dělá zábal ze sena. „A to při bolestech pohybového aparátu. Podporuje totiž prokrvení a napomáhá při detoxifikaci organismu.“ Ale pozor: Je třeba využívat fermentované přírodní seno z nehnojených luk bez herbicidů. „Jen takové totiž obsahuje éterické oleje, třísloviny, provitamin A a vitamin D.“
Aplikace růžové nebo levandulové vody
Jak asi správně tipujete, tady nemůžete udělat chybu. Růžová voda je populární už od starověku. „Zatímco esenciální oleje se lisují za studena a je třeba až deseti tun okvětních lístků růží, abyste získali litr drahé esence, u hydrolátů, tedy květových vod, je to snazší. Vznikají ve větším množství během destilace vodní parou a nejsou tak koncentrované, takže je není třeba ředit.“ Růžová voda osvěžuje, hydratuje, projasňuje, zjemňuje a zklidňuje. „Vysoký obsah antioxidantů navíc podporuje hojení pokožky.“
Levandulová voda je za ní v těsném závěsu. „Aplikuje se pro zklidnění a zchlazení podrážděné pokožky. Reguluje tvorbu kožního mazu, odstraňuje začervenání pleti, zmírňuje projevy akné, udržuje pH v pleti v rovnováze a regeneruje.“
Jak se řekne německy „voilà“?