Make-up

Korektor versus concealer: Jaký je v nich rozdíl a jak s nimi (konečně) správně pracovat

Pro češtinu a většinu uživatelů jedno a to samé, přitom rozdíly mezi dvěma stejně tvářícími se produkty s často zaměňovanými a zaměnitelnými názvy jsou tak velké. Naučíme vás je rozpoznávat i používat jednou provždy správně. Výsledky vás ohromí. V dalším díle Vogue Beauty School se podíváme na korektory a concealery.
Foto: Kapturing for Vogue CS
To nefunguje. Tohle není dobrý. Nevím, co dělám špatně. Vůbec to nekryje. Je to moc vidět. Tak úžasný a nepostradatelný produkt (pokud tedy nemáte bezchybnou pleť herečky Rosamund Pike) a tolik negativních zkušeností, o milionech naštvaných recenzí nemluvě. Ale on za to nemůže. Respektive oni. To, pro co v češtině máme jeden souhrnný výraz korektor, jsou totiž ve skutečnosti dva, navíc velmi odlišné produkty. A aby to nebylo jak jednoduché, ani samotné značky velmi často používají nesprávné názvy. Jak se v tom tedy máme vyznat?
„Hlavní rozdíl mezi korektorem a concealerem je v tom, že korektor je obvykle hutnější a slouží k vyrovnání barevných rozdílů nebo různých nedokonalostí pleti a bývá krom tělových odstínů i v celé barevné škále od zelené na redukci žilek a pročervenání až ke žluté, která se používá na opravdu tmavé kruhy pod očima,“ vysvětluje make-up artistka Lucie Janků. „Naopak concealer má lehčí texturu, je v tělových odstínech a používá se hlavně projasnění obličeje, eliminaci stínů a pozvednutí rysů tváře.“ Druhý jmenovaný zároveň staví na světlo odrážejících pigmentech a technologiích, takže vůbec nemyslete na to, že byste ho použili na pupínky a jiné nedokonalosti pokožky. „Ještě více by je zvýraznil,“ upozorňuje Lucie.
Další poznávací znamení? Rozdíl nehledejte jen ve složení a textuře, ale také v samotné aplikaci. „Hutný až tuhý korektor se často nanáší pod make-up, aby dělal to, co má v popisu práce, tedy korigoval a vymazal jakoukoliv barevnou nesrovnalost,“ vysvětluje make-up artistka. Concealer naopak aplikujte až po rozetření make-upu, abyste z něj vytěžili maximum, případně jím „doťukli“ místa, s nimiž si make-up neporadil podle vašich představ. V obou případech ovšem platí, že nejlepších výsledků dosáhnete na dobře připravené pleti, kterou jste předtím dostatečně hydratovali s pomocí séra a krému, případně použili podkladovou bázi na vyrovnání. Vyhnete se tak — zejména u pupínků — jedné nepříjemné věci: kousků suché, odlupující se kůže, kterou jakýkoliv make-up produkt dokáže parádně zvýraznit.

Jak aplikovat korektor a jak concealer

U korektoru záleží na maximální přesnosti, proto volte štěteček, jinak vám vznikne nežádoucí flek a zakrývaný útvar budu dál vidět, nebo dokonce bude ještě výraznější. Naopak u concealeru, kdy si hrajete s rozjasněním, můžete zvolit nanášení prstem pro přirozenější efekt, pro precizní uživatele je vhodný štěteček. Volba je jen na vás.

Jak vybrat odstín

Korektor vybírejte buď v barvě, kterou chcete zneutralizovat: zelený na žilky a zarudnutí, žlutý na fialové kruhy a modřiny, sytě oranžový na tetování, nebo v přesném odstínu pleti. Naopak concealer berte o tón světlejší, než máte pleť nebo make-up, protože jím chcete rozjasnit pokožku. Pozor však na příliš světlé odstíny, stačí o jeden jediný stupeň!

Barevné korekce

Využijte kouzelného efektu barev, které se dokážou navzájem zneutralizovat. Snadno tak najdete ideální odstín pro barevný korektor na všechny nesrovnalosti pleti.
Foto: Darina Achremenková