Health Co je Hyrox a proč tato fitness výzva boří těla i sítě
Soňa Hrabec Kotulková25. 4. 2025
Nabitá sportovní hala rozdělená na úseky, kde se v jeden čas naplno cvičí a k tomu běhá. Pot, výzva, dobrodružství, překonání sebe samého – tak to je Hyrox. Závod který prověří vaši hlavu, kondici, sílu i celkovou výdrž. Co když je i pro vás?
Jakmile otevřete Instagram nebo TikTok, pravděpodobně na něj narazíte. Slovo Hyrox se tu totiž skloňuje ve všech pádech. O co se jedná? „Je to celosvětový závodní fenomén, který vznikl v roce 2017 v Německu a skládá se z kombinace běhu (8 x 1 km) a osmi silově vytrvalostních workoutů, jako je třeba například veslování, hod medicinbalem na terč nebo výpady s kettlebelem. Závody mají standardizovaný formát, délka běhu i typy jednotlivých disciplín se nemění. Většinou se konají ve velkých halách a díky svému formátu jsou velmi přístupné veřejnosti, ať už jde o hobby běžce, nebo o výkonnostní sportovce,“ vysvětluje
Leo Lendvorský, trenér běhu, fitness a analytik sportovní přípravy, který sám tyto výzvy rád absolvuje.
Hyrox je měřítko vaší fyzické kondice
„Hyrox je opravdu test fitness, který vás prověří úplně ve všem. Otestuje vaši sílu, vytrvalost, mentální odolnost, schopnost regenerace v pohybu. Navíc je to formát, který je přístupný, ale zároveň soutěživý. Každý závod má stejnou strukturu, takže se můžete srovnat klidně s někým z jiného konce světa. A v neposlední řadě má Hyrox skvěle zmáknutý marketing,“ říká o svých zkušenostech triatlet a běžecký kouč
Michael Pozdenkov. Závody Hyrox probíhají po celém světě včetně evropských měst, jako jsou například Berlín, Poznaň, Londýn nebo Amsterdam. V Česku zatím oficiální závody nejsou, avšak podobné soutěže se už objevují v některých fitness centrech a zůstává jen otázkou času, kdy bude možné oficiálně soutěžit i u nás.
Hyrox je zdravý, ale na tohle si dejte pozor
Je Hyrox opravdu pro každého? Podle trenéra Lendvorského ho po správné přípravě může zvládnout opravdu každý. Nejstarší účastník, který dokončil závod, měl prý 77 let! Díky různorodosti cvičebních disciplín, které zahrnují i silovou složku, je trénink pestrý a rozvíjí tělo komplexně. Dnes se hodně populárním stává pojem „hybridní atlet“, tedy sportovec, který kombinuje vytrvalostní a silový trénink. A přesně to dle něho Hyrox vyžaduje.
Hyrox zvyšuje hustotu kostí a zlepšuje odezvu na zátěž."
A jaké účinky má Hyrox na tělo? „Určitě pozitivní, tedy pokud je trénink vedený rozumně a pod dohledem odborníka. Kombinace běhu a silového tréninku přináší výhody jak pro kardiovaskulární a metabolické zdraví, tak i zvyšuje podíl svalové hmoty, hustotu kostí nebo zlepšuje hormonální odezvu na zátěž. Představuje skvělou prevenci civilizačních onemocnění, například diabetu,“ vysvětluje odborník. Na druhou stranu ale také varuje, že jde o vysoce intenzivní závody, které trvají 60 až 90 minut (někdy i déle), a proto je potřeba přistupovat k tréninku s rozumem. Dnes často vídáme fenomén fit but unhealthy, což znamená, že sportovci sice na první pohled vypadají zdravě, ale jejich metabolismus je přetížený. Proto tedy není radno nic přehánět a raději zpočátku nechtít všechno hned. Dávkovat si tréninky postupně, aby si na ně tělo začalo zvykat, a to jak v běhu, tak v silovém tréninku.
Jak trénovat na Hyrox
Určitě není vhodné jít na závod bez jakékoliv přípravy. Je fajn najít si ve svém okolí Hyrox gym nebo posilovnu, která nabízí Hyrox program, případně trenéra, který se na tento typ tréninku specializuje.
Polovinu Hyroxu tvoří běh a polovinu pak osm workoutů."
„Trénink musí zahrnovat jak vytrvalostní, tak silovou složku. Minimálně polovinu Hyroxu tvoří běh, takže doporučuji běhat aspoň třikrát týdně. Zároveň je důležité technicky zvládnout jednotlivé workouty. I silová část je neméně důležitá. Tréninkový plán by měl odpovídat tomu, co vás limituje, tedy jestli je to víc vytrvalost, nebo síla,“ vysvětluje Leo Lendvorský. A právě díky osmi různým workoutům v kombinaci s během může být příprava na Hyrox velmi pestrá a zábavná.
Hyrox je soutěživý, originální a návykový
A jak se k Hyroxu vůbec člověk dostane? „Sociální sítě mě jím krmily už celé minulé léto. Po skončení sezony jsem si potřeboval dát od triatlonu trochu pauzu, byl jsem fyzicky i mentálně unavený a otevřený zkusit něco nového. První závod jsem zkusil v Miláně, pak následovala Poznaň a naposledy Varšava. Organizace byla skvělá. Všechno jede na minutu přesně. A samozřejmě ta atmosféra! Sto procent času vás někdo podporuje. Není to jako v triatlonu, kde vyjedete z depa a 90 km jste sám. Tady jste pořád mezi lidmi a to dává Hyroxu úplně jinou energii. Překážky jsou všude stejné, a právě porovnávání výkonu napříč světem dělá závod zajímavý i pro soutěživé typy,“ vysvětluje svou zkušenost Michael Pozdenkov. A co radí těm, kteří se na takový závod teprve chystají? Nejprve zkuste jen pochopit, jak si rozvrhnout síly a tempo. A hlavně nepřepalte začátek. „Na papíře si to člověk přepočítá a řekne si, že to dá, ale realita je jiná. Já mám takové pravidlo – na čtvrté stanoviště (burpees broad jumps) musím doběhnout ještě v relativně klidném stavu. Když tam přijdete a vaše tepová frekvence bude na maximu, většinou se už nezregenerujete a táhnete s sebou ten stav až do cíle,“ varuje. A co začátečníkům ještě pomůže? Vyzkoušet si první závod ve dvojici. Budete mít parťáka, podporu a také společnou radost v cíli. Tak co, uvidíme se taky na startu?