Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Advertorial

Nahlédněte pod pokličku tvorby českých umělců

4. 8. 2021
Svoboda a nespoutanost tvoří od nepaměti základ každé umělecké scény. Proto se teď tři čeští tvůrci – Vladimír Strejček, Mára Čmára a Karel Cettl – spojili, aby veřejnost povzbudili ve vyjádření sebe sama. Překvapivou inspirací jim bylo pivo Desperados.
Umělecká díla vznikala na průhledné plexisklo, aby mohla ilustrátory při tvůrčím procesu zachycovat kamera. Umělci proto dlouho zjišťovali, jaké barvy budou na plexisklo ideální, aby spolu nereagovaly a zároveň dobře držely. Zvláštností tvorby bylo, že díla vznikala reverzně. Výtvarníci nejdříve malovali to, co by se tradičním způsobem malovalo až jako poslední. 
Karel Cettl
Foto: HEINEKEN
Karel Cettl
Vladimír Strejček
Foto: HEINEKEN
Vladimír Strejček
Mára Čmára
Foto: HEINEKEN
Mára Čmára
Jak malby vznikaly krok po kroku, si budou moci lidé podrobně prohlédnout na Facebooku Desperados. „Každý jsme se snažili pro jednotlivé malby zvolit přístup, který je nám vlastní a který nás charakterizuje. Probudili jsme v sobě volnost, nesvazovali jsme se přílišnými přípravami. Naopak jsme na ‚plátno‘ z plexiskla přenesli inspiraci, která se zrodila v ten moment. Vybili jsme ze sebe maximum,“ říká k projektu Vladimír Strejček, jeden z umělců a šéf studia DRAWetc., které zapojené ilustrátory sdružuje.
Hotová díla vystaví Nadační dům Pekárna na Praze 7, který je součástí Nadace pro současné umění. Fanoušci je budou moci zároveň vydražit prostřednictvím online aukce na portálu Aukro.cz. Výtěžek z aukce posléze poputuje na podporu nadace.
Karel Cettl
Foto: HEINEKEN
Karel Cettl

Vladimír Strejček

Ilustracím se věnuje už od roku 1998, v současnosti tvoří také komiksy. Založil přední české vizuální studio DRAWetc. Podílel se na tvorbě grafiky pro přebaly několika hudebních alb, knih, na řadě storyboardů i animací. V roce 2013 stál u zrodu soutěže Raw Art Wrestling, které se účastní ilustrátoři z celého světa. 
Co bylo prvním impulzem pro vytvoření prvního českého ilustrátorského studia DRAWetc?
Věta, kterou řekla před dvaceti lety jedna slečna z reklamky, a sice, „to se divím že je v Praze milion grafických studií, a žádné ilustrátorské“. Takže jsem seděl ve vlaku, přemýšlel o té větě, a říkal si „what to do, what to do“… 
Vladimír Strejček
Foto: HEINEKEN
Vladimír Strejček
Volíte raději analog, nebo digitál?
Volím vždy podle typu realizace, abych dosáhl skvělého výsledku. Snažím se nebýt líný a jít i cestou analogu, který je složitější, nesmí se v něm chybovat, ale je živočišně přitažlivý a jeho tvorba mě baví víc.
Co vás bavilo na tvorbě při projektu Desperados?
Už jsem zkoušel ledasco, ale malovat na průhledný povrch, zrcadlově, před kamerou a od předního plánu po ten zadní, poslední, to byla pro mě nová výzva. A výzvy mě opravdu baví.
Jak jste se propracoval k osobitému stylu?
Jak říkáte, prostě propracoval. Někdo se asi s nějakým svým rukopisem narodí, ale já se k němu prostě prokreslil, propracoval. A mám dojem, že se pořád propracovávám a netuším, kdy a jak to skončí. Mám obrovské množství svých prací v analogových i digitálních archivech, takže jasně vidím, jak se ta moje linka v čase mění. A těší mě, jestli je na mé práci už něco osobitého.
Máte nějakou radu pro začínající umělce?
Když budete hodně kreslit, fotit, malovat, zpívat, hrát na ukulele nebo modelovat, tak se naučíte kreslit, fotit, malovat, zpívat, hrát na bicí se nenaučíte a modelovat se naučíte. Chápete?
Jaký je váš nejoblíbenější přebal hudebního alba, které jste vytvořil?
00420 603 545 450 pro Hentai Corporation, protože tuhle telefonní srandu dotáhli do dokonalosti. A nejvíc hrdý jsem na Best Of PSH, co jsem kdysi dělal pro Penery.
Mára Čmára
Foto: HEINEKEN
Mára Čmára

Marek Kulhavý alias Mára Čmára 

Ilustrátor z pražské umělecké scény, který se zaměřuje na ilustrace editorialů, obálek časopisů, plakátů a komiksů. Jeho tvorba se vyznačuje výraznou barevností a kombinací analogových a digitálních médií.
Jak jste se dostal ke kreslení?
Jako malé batole, kdy mi máma dala poprvé tužku do ruky. Od té doby jsem nepřestal kreslit.
Mára Čmára
Foto: HEINEKEN
Mára Čmára
Na čem teď aktuálně pracujete?
Na knižních obálkách a designování hry. To vše prokládám vlastní tvorbou a chystám sérii printů. 
Co vás bavilo při projektu Desperados?
Jsem zvyklý malovat před živým publikem, ale ještě nikdy jsem nemaloval před kamerou... Na sklo a pozpátku.
Co je pro vás největší inspirace?
Těžko vybrat pouze jednu věc. Je to vše od ilustrace, umění, designu, knih až po maličkosti všedního života.
Komiks, nebo ilustrace?
Ilustrace.
Při práci raději používáte tablet, nebo papír?
Používám oboje, je to dokonalá rovnováha sil.
Karel Cettl
Foto: HEINEKEN
Karel Cettl

Karel Cettl 

Ilustrátor se zálibou v concept artu, komiksech a ilustracích. Stojí například za ilustracemi ke komiksové adaptaci slavné básnické sbírky Kytice. Vystudoval paleontologii, vášeň pro život v dávných dobách se projevuje i v jeho umělecké tvorbě.
Vzpomenete si, jaká byla vaše první zakázka? 
Jo! Byl to portrét psa mého spolužáka.
Karel Cettl
Foto: HEINEKEN
Karel Cettl
Na který projekt jste nejvíce pyšný? 
Většinou jsem vždycky nejpyšnější na tu poslední věc. Což je něco, o čem teď nemůžu moc mluvit.
Co vás bavilo při projektu Desperados? 
Promyslet celej ten proces nanášení vrstev v opačným pořadí a zároveň zrcadlově. Trochu mindfuck, ale celkem výzva. Zároveň i objevení toho, jak se chovají kombinace barev na plexi.
Kde čerpáte inspiraci? 
Naprosto všude a z čehokoliv. Cokoliv vidím, tak se snažím nasát a přetavit to. 
Jaká je vaše nejoblíbenější báseň ze sbírky Kytice? 
Miluju Svatební košili. 
Co vás nejvíc bavilo na spolupráci na deskové hře Trabantem napříč kontinenty? 
Danova otevřenost nápadům a konstruktivní kritice. Jinak to bylo opravdu nesmírně pracný.