Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Advertorial

Co dělat, když vás trápí hyperpigmentace

30. 9. 2021
Není nač čekat. Přichází podzim a s ním přímo ideální doba, abychom se konečně zbavili tmavých skvrn na kůži. Jak vlastně hyperpigmentace vzniká, co ji způsobuje a jak ji skutečně efektivně léčit? 
Pojďme nazvat věc pravým jménem. Hyperpigmentace jsou nepravidelné tmavé skvrny na kůži způsobené zvýšeným množstvím melaninu, což je přírodní pigment, který propůjčuje pokožce, vlasům a očím jejich přirozenou barvu. 
Lékařka RP MEDICA MUDr. Lucie Polák
Foto: Courtesy of RP Clinic
Lékařka RP MEDICA MUDr. Lucie Polák

Příčina pigmentových skvrn

Na prvním místě je nutné zmínit UV záření, které je hlavním spouštěčem tvorby melaninu. Melanin kůži chrání před nepříznivými účinky UV záření, drží pomyslnou ochrannou ruku nad jádry kožních buněk (keratinocytů), pohlcuje UV záření a volné radikály, zabraňuje tak poškození DNA buněk. Přirozené zmnožení melaninu po slunění se projeví jako opálení kůže. Nadměrné slunění může tento proces narušit a způsobit vznik hyperpigmentací. 
Hyperpigmentace také mohou vznikat v místech poranění nebo zánětu kůže, například po akné. Tomuto typu se říká pozánětlivá hyperpigmentace. Velmi významně se na vzniku hyperpigmentací podílí také hormony. Specifickým typem hyperpigmentace, která vzniká při hormonálních změnách, jako je těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce, je melasma. 
Svoji roli zde také hraje věk. S přibývajícími roky se nám snižuje počet buněk (melanocytů), které vytvářejí melanin, a jejich rozmístění je více lokalizované. Výsledkem je vznik tzv. stařeckých skvrn. Zapomínat nesmíme ani na vliv nezdravého životního stylu nebo kouření.
Autor: Courtesy of RP Clinic
Foto: Courtesy of RP Clinic
Autor: Courtesy of RP Clinic
Foto: Courtesy of RP Clinic
Autor: Courtesy of RP Clinic
Foto: Courtesy of RP Clinic

Prevence a léčba

Určitě nejdůležitějším krokem je ochrana před slunečním zářením. Sáhněte po produktu s SPF 50+, který vás ochrání před UVA, UVB i viditelným světlem. Kromě typu přípravku samotného je také důležité nanést jeho dostatečné množství. Pro natření obličeje počítejte zhruba s jednou čajovou lžičkou. Nezapomínejte, že přes mraky prochází až 90 procent UV záření, je tedy nutné fotoprotekci užívat opravdu každý den. 
Další možností boje s pigmentovými skvrnami jsou speciální kosmetické produkty s aktivními látkami, které zasahují přímo do procesu vzniku či transportu melaninu. Mezi aktivní látky patří retinoidy, hydrochinon, hydroxykyseliny, kyselina azaleová, kyselina kojová, kyselina tranexemová, arbutin, vitamin C, niacinamid nebo glutathion.
A to nejdůležitější nakonec. Nejúčinnější metody léčby vám může nabídnout dermatolog. Výběr vhodné metody se odvíjí dle vašeho fototypu a kvality pleti. 
Autor: Courtesy of RP Clinic
Foto: Courtesy of RP Clinic
Náš tip: Na RP clinic mají k dispozici širokou paletu ošetření, jako jsou chemický peeling, microneedling, laser či IPL. Někdy je nutná i kombinace více metod, proto se vždy doporučuje nejprve vše konzultovat s lékaři. Po invazivních ošetřeních je nutné pleť zvýšeně 3 měsíce chránit před sluncem, proto je podzim ideální k zahájení terapie.