Wellness

Travel therapy: nová studie potvrzuje, že cestování nás činí šťastnějšími

I když víme, že dovolená a pohoda jdou často ruku v ruce, tato studie to konečně prokázala.
Foto: Adrian Meško
Zleva: tričko a spodní díl plavek, plavky, bikiny, vše Christopher Esber
Zatímco na oficiální zahájení letní sezony si budeme muset počkat, první skutečně prosluněné dny jsou už tady. A dolce vita mimo kancelář často znamená cestování! Výlety mezi červnem a srpnem jsou pro většinu z nás synonymem klidu a odpočinku. A není to už jen pocit, ale daty potvrzený fakt. Opodo, jedna z předních evropských online cestovních kanceláří, si nechala udělat rozsáhlou studii na téma štěstí a pohoda v souvislosti s cestováním a výsledky hovoří za vše. Studie se zabývala fenoménem travel therapy – terapií cestováním, tedy vlivem cestování na duševní zdraví. Právě cestování vyšlo jako jasný katalyzátor štěstí.
Ačkoli je dovolená ze své podstaty synonymem štěstí a relaxace, společnost Opodo šla ještě o krok dál a vygenerovala klíčová čísla, která odhalují celou hloubku tohoto vztahu. Podle 10 000 obdržených odpovědí:
 • Portugalci a Italové jsou na prvním místě mezi evropskými národnostmi, které upřednostňují cestování jako zdroj pohody (98 %), těsně následováni Španěly (97 %). Francouzi jsou na čtvrtém místě (96 %) před Švédy (95 %) a Němci (93 %).
Opodo dokonce určilo 10 nejoblíbenějších aktivit na dovolené:
 1. Odpočinek a nicnedělání (45 %)
 2. Prohlídka památek (41 %)
 3. Vyrazit za dobrodružstvím (18 %)
 4. Sportovat (18 %)
 5. Poslech hudby (15 %)
 6. Poznávání nových lidí (14 %)
 7. Čtení (13 %)
 8. Party (11 %)
 9. Meditace (6 %)
 10. Umělecká činnost (4 %)
Foto: Adrian Meško
Foto: Adrian Meško
Plavky, vše Chanel, surfy, vše Gato Heroi
Článek vyšel v originále na vogue.fr.