KnihyCoffee-table knihy, které potřebujete
Tereza Munnigh9. 9. 2018
Coffee table knihy nemusí být jen prostým lapačem prachu na vašem stole. Pokud jsou správně vybrané a strategicky umístěné, dokáží ve vhodný moment nastartovat konverzace o nevšedních, zajímavých tématech, a fungovat jako dveře do kulturních světů.
Kromě ikonické a fiktivní „coffee-table knihy o coffee-table knihách“ od Cosmo Kramera ze seriálu Seinfeld, která kriticky a humorně narážela na stereotyp velkých obrazových knih, které máme pro dělání dojmu, ale nikdy je doopravdy neotvíráme, vám pro tento podzim přinášíme selekci právě těch knih, které při jejich otevření a listování doopravdy dokáží zaujmout nejen vás samotné, ale i nastartovat konverzace s ostatními správným směrem. Dobře doplní už existující sbírky knih, pomůžou vám začít sbírku novou, a zároveň budou i těmi správnými a efektními dary pro vaše blízké.
Neave Bozorgi je fotograf-samouk z Los Angeles s íránským původem, který se již během prvních let v profesi proslavil především focením známých i neznámých krásných tváří, které sdílel na instagramu. Bozorgi se mimo ženské krásy ale zabývá především tím, jak velkou roli v analogové fotografii hraje přírodní světlo. Jeho knižní prvotina s názvem Private Collection vol. I je selekcí jeho nejlepších snímků na film, které doposud nebyly dostupné veřejnosti.
Sneakers,
Rodrigo Corral, Alex French, Howie Kahn, 531 Kč (Prodává
Martinus)
Tato dlouho očekávaná publikace a nezbytnost pro všechny sneakerheads a milovníky designu, mapující dosavadní vývoj ve světě tenisek a kultu kolem nich, získává od svého vydání téměř jen pozitivní ohlasy od jak od kritiků, tak od široké veřejnosti. A to především kvůli svému nevídaně širokému rozsahu a záběru. Na 320 stranách plných fotografií, článků a rozhovorů, najdeme nejen historii tenisek a jejich designů, ale také přehlednou kroniku osobních stylů známých sběratelů tenisek, designérů, sportovců a celebrit. Mezi sběrateli můžeme najít jména jako Virgil Abloh (Off-White), Tiffany Beers (autorka samo-zavazujících se tenisek Nike), Serena Williams, Kobe Briant, Edson Sabajo (Patta), Jeff Staple a další.
Lisa Cooper je australská floristka a aranžérka květin s doktorátem z filozofie a umění. Její styl a pojetí nových možností práce s květinami a rostlinami, přesahuje obvyklé dekorativní styly aranžérství a dosahuje až sochařského nádechu s použitím soklů, podstavců a závěsných instalací v prostoru. The Flowers nabízí nový pohled na to, jak o květinách smýšlíme a jak je vystavujeme v sedmnácti návrzích, doplněných o příběhy z její osobní „zahrady živých květin,“ totiž lidí, kteří ji a její praxi obklopují.
Les Absents,
Maxime Ballesteros, 35€ (Prodává
Hatje Cantz)
Silná, empaticky fyzická a vždy lehce surreálná. Taková je estetika berlínsko-francouzského současného fotografa Maxima Ballestera. Svět, který zobrazuje, je syrový a poetický zároveň, s opakujícími se tématy a situacemi: večírky, situace na ulici, vysoké podpatky, částečná zahalenost i nahota, pohyb, nylon a kůže. Při focení dodržuje Ballesteros zásadu pořízení jednoho jediného snímku a přirovnává analog ke střelbě lukem: “Je to trochu jako snažit se zasáhnout to, co zrovna chcete, šípem, versus používat kulomet, zasáhnout vše a být si jistí, že něco z toho možná bude dobré.“
Transmission,
A.P.C., 95€ (Prodává
Amazon)
Od svého vzniku koncem 80. let, si francouzská značka A.P.C. buduje silnou pozici a respekt na poli ready-to-wear módy s její typickou minimalistickou a uvolněnou estetikou. Nyní, třicet let po založení, publikují knihu, která dokumentuje vznik a příběh této kultovní značky. Její zakladatel Jean Touitou dodává, že knihu nazval „Transmission“ z prostého důvodu: chce totiž sdílet informace a pocity hladkým, přirozeným způsobem.