Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Trendy

Revival šatů známých jako bandage dress je tu. Proslavila je Cindy Crawford

Hannah Jackson, Jana Patočková26. 6. 2025
Šaty, které si zamilovaly devadesátkové supermodelky v čele se Cindy Crawford i celebrity z konce nultých let, se podle sociálních sítí a influencerek vrátily. Zůstane s námi bandage dress dlouho, nebo jde jen o vrtkavý mikrotrend?
Kaia Gerber, září 2024
Foto: Jeremy Chan/Getty Images
Kaia Gerber, září 2024
Když se v září loňského roku na červeném koberci filmového festivalu v Torontu během premiéry filmu Shell objevila Kaia Gerber, mnozí byli překvapeni jejím oblečením. Sáhla totiž po modelu značky Hervé Léger, což je jméno, které se v posledních letech na červených kobercích téměř nevyskytuje. Modelka zvolila dlouhé bílé šaty z elastických pruhů, jež připomínaly legendární model, který vynesla její maminka, modelka Cindy Crawford, na předávání Oscarů v roce 1993. „Kaia mi před akcí poslala moodboard a přesně tohle byla jedna z referencí,“ okomentovala výběr šatů Molly Dickson, která na akci Gerber oblékala. 
A tak zatímco Gerber vzdávala hold své hvězdné mámě, mělo jméno Hervé Léger opět příležitost ocitnout se na výsluní a dostat se do hledáčku nové generace milovníků a milovnic módy. Ani ti nejstarší z řad generace Z tuto ikonickou siluetu těsně obepínající tělo, jíž tato francouzské značka proslula, neznali. Z módní pozornosti se prostě vytratila dřív, než gen Z stačila dorůst do věku, kdy ji mohla docenit. „Značka Hervé Léger byla pro devadesátkové supermodelky něco jako druhá kůže,“ shrnula Liana Satenstein, moderátorka youtubového pořadu Neverworns a bývalá redaktorka Vogue. „Bandage dress od Léger funguje v podstatě jako podprsenka na celé tělo – dokáže udržet všechno perfektně na místě,“ uzavřela. 
Bandážové šaty fungují jako podprsenka pro celé tělo."
V podobném duchu o těchto šatech, kterým může tvarovací prádlo jen závidět, píše Vanessa Friedman, hlavní módní komentátorka The New York Times: „V lednu se v šatech od Léger objevila na TikToku influencerka Olivia Boblet. To video má dnes už více než 1,7 milionu zhlédnutí a přes tisíc komentářů, z nichž mnohé návrat šatů oslavují. V dubnu pak bandage dress  (byly od Saint Laurent) vynesla Hailey Bieber a další teď v červnu. To už se objevila ve vintage kousku přímo od Hervé Léger.“

Oslava těla, nebo štíhlosti?

Úplně první verzi těchto šatů však nemá na svědomí Léger, ale Azzedine Alaïa. Ten představil bandage dress už zkraje osmdesátých let coby odpověď na stoupající popularitu tzv. powerdressingu definovaného hlavně saky s mohutnými rameny. Šlo o naprostý opak modelů, jež působily téměř jako brnění z jiného světa, které tehdy vytvářel například Thierry Mugler. Bandage dress, inspirovaný mumiemi, nabízel zcela opačný pohled na ženské tělo: místo „zbroje“, kterou byly masivní saka a ramenní vycpávky, tu byly šaty, které ženské tělo oslavovaly takové, jaké bylo, a zároveň jej od obřích modelů osvobozovaly. Oproti pozdějším verzím od Léger byly navíc šaty Alaïa měkčí a jemnější a tělo tolik nestahovaly. Jak zmiňuje pro The New York Times sama Crawford, šlo o šaty, které stahovaly tělo občas až bolestivě, zároveň dávaly supermodelkám možnost se ukázat v něčem, co „vaše tělo ukáže a zdůrazní, ale není to trashy.“
Rihanna, 2007
Foto: Jason Merritt/FilmMagic/Getty Images
Rihanna, 2007
Blake Lively při natáčení Gossip Girl, 2009
Foto: James Devaney/WireImage/Getty Images
Blake Lively při natáčení Gossip Girl, 2009


Éru devadesátkových supermodelek tyto šaty navíc docela úspěšně přežily. Bandage dress se dařilo i v začátcích slávy klanu Kardashianových, v době teenagerských mýdlových oper jako Gossip Girl a filmů z univerza Transformers. Může za to i britská značka House of CB, která od svého založení v roce 2010 pomohla rozšířit popularitu bandage dress mezi mladé mileniálky. A supermodelky od nultých let postupně začaly v oblibě těchto šatů nahrazovat celebrity. 
Generace Z tyhle šaty vůbec neznala. Teď je začíná nosit."
Zatímco moje starší kolegyně se předvádějí před kolegyněmi z generace Z historkami o tom, jak chodily do klubů v dokonale padnoucích kouscích od Hervé Léger, já si nemůžu pomoct a cítím lehké záchvěvy FOMO. A vypadá to, že kromě Gerber cítí ohledně bandage dress zvědavost i další fashionistas z generace Z, což je patrné hlavně na TikToku, kde se kolem tohoto legendárního modelu zvedá nová vlna zájmu. V jednom videu, které mělo už v únoru přes 116 tisíc zhlédnutí, se můžete dočíst: „Narodili jste se v roce 2001, ale teď jste už dost staří na to, abyste si mohli pořídit šaty Hervé Léger.“ V jiném videu si uživatelka libuje, že „se cítí tak moc jako Serena Van Der Woodsen,“ a odkazuje tak k  modelu, který v seriálu Gossip Girl oblékla Blake Lively.
V rámci trendů poháněných nostalgií se dočkal znovuzrození i bandage dress. „Ve vzduchu je dnes hodně svůdná nálada a enormní chuť chodit ven,“ poukazuje Satenstein a tento trend potvrzuje i Michelle Ochs, současná kreativní ředitelka Hervé Léger. Značka letos mimochodem oslaví čtyřicáté narozeniny. „Hodně lidí z mladé generace, která aktuálně naši značku objevuje, se chce pěkně oblékat a chodit ven, touží se propojovat, seznamovat,“ vysvětlila pro The New York Times. Kolegyně Margaux Anbouba, senior beauty editor Vogue, na své dny prožité v bandage dress vzpomíná následovně: „Hervé Léger se mnou prožil ty nejzásadnější životní chvíle v nultých letech. V té době jsem se nikdy necítila silnější, než když jsem si oblékla bandage dress. Tyhle šaty byly díky své konstrukci naprosto ideální pro moji tehdy nejoblíbenější kratochvíli: tancování v klubu.“
V době ozempiku se bandážové šaty dostávají do centra dění."
 Návrat dokonale obepínajících páskových šatů ovšem neznačí jen celkovou touhu po nostalgických trendech z devadesátých nebo nultých let. Šaty zdůrazňující (a z podstaty zeštíhlující) postavu se do středu dění dostávají právě ve chvíli rapidního rozšíření ozempiku a trendů spojených s novými formami hubnutí. Dokonalé tělo a tlak na štíhlost se znovu vrací do popředí, ruku v ruce se společenskými a politickými trendy, které kladou důraz na až parodickou verzi tradiční ženskosti. Podle instagramového účtu Data, but make it fashion, který se zaměřuje na online analýzu trendů z vyhledávačů, se zájem o tento model jen v červnu letošního roku znásobil a vyrostl o celých 600 % oproti průměru z uplynulých šesti měsíců. 
Ovšem zájem na internetu ještě neznamená, že se lidem zaplní skříně bandážovými šaty. A tak nám nezbývá než počkat si, jestli se vrátíme zpět v čase, nebo půjde jen o další z přelétavých mikrotrendů, které odejdou stejně rychle, jako přišly.