Sneakers

Jan Černý pro Prestige

Designér prozrazuje vše, co byste měli vědět o teniskách, které navrhl pro kultovní značku Prestige.
Byla to absolutní bomba a všichni přítomní seděli jako přikovaní. Sály Clam-Gallasova paláce procházeli modelové v nové kolekci Jana Černého, na nohou cool tenisky, které vypadaly tak povědomě, přesto tak nově…
O tom, že jsou prestižky kultovní záležitostí, není nutné se rozepisovat. Nosili je naši prarodiče, rodiče a dnes je nosí i spousta z nás. Jsou pohodlné a co do designu v podání Černého znovu relevantní.
„Ten nápad jsem měl vždycky někde vzadu v hlavě a čekal jsem jen na správný čas, kdy je oslovit s nabídkou na větší spolupráci,“ říká Jan Černý. S firmou Moleda, která legendární tenisky Prestige vyrábí, spojil síly už během studií na zlínské Univerzitě Tomáše Bati. Poté, co je představil v rámci posledního MBPFW, se po nich však lidé začali ptát. Chtěli je. A tenisky, které měly být původně pouze na přehlídku, se díky tomu nyní dostávají do prodeje.
Požádali jsme tak tohoto talentovaného designéra, aby nám zákulisí nové české ikony poodhalil.
Jaký příběh stojí za tímto výrobkem?
Myslím, že hlavním příběhem je funkční spojení designéra a lokální firmy, která produkuje ikonickou obuv ve vysoké kvalitě. V mém modelu Prestige x Jan se spojuje perfektní řemeslo a technologie s estetikou mé značky a vzniká tak jedinečná silueta tenisky.
Kolik času uběhlo od chvíle, kdy jsi začal navrhovat, do chvíle, kdy jsi držel hotový produkt v ruce?
Asi dva měsíce.
Čím je unikátní?
Právě spojením designéra a firmy, která umí produkt vyrobit v té nejlepší kvalitě. Celá kožená bota je ručně vyrobená v České republice, a to ve velikosti, jakou si zákazník objedná.
Co bylo inspirací?
Samotný proces výroby. Celá bota vlastně vznikla při mé návštěvě fabriky. Procházel jsem výrobním procesem a chtěl jsem ho přiblížit lidem. Proto jsou všechny raznice, které se razí dovnitř boty, zvenčí. Na botě zůstává gumový pruh, který vzniká při nastřikování podrážky a standardně se odřezává. Zavazování boty jsme změnili z klasických tkaniček na více techničtější barevná očka.
Co ti dělá největší radost na tom, že vyrábíš lokálně?
To, že je to udržitelné. Že podporujeme české firmy a dodavatele. Že produkt vzniká tady a nemusí cestovat přes půl světa. Že je to ekologické, a přitom ne na úkor kvality, ceny nebo designu. Že spolupracuji s firmou, která je pro náš národ ikonická.
Jakým výzvám jsi musel čelit?
Technologickým komplikacím spojeným se změnou siluety boty. Prestižka jako taková je dovedena k dokonalosti a vše na ní dává smysl. Když jsme měnili detaily, jako třeba jen přemístění reflexního loga zezadu boty na přední část, řešili jsme, aby logo drželo i při ohybu boty, aby neprasklo nebo se neoloupalo. Na všechny tyto detaily jsme mysleli.
Zjistil jsi při výrobním procesu, že něco jednoduše nejde?
Jde všechno, je to jen o času a vývoji. Chtěl jsem, aby bota byla opravdu 100% funkční a nejen „rychle slepená“ na přehlídku. Proto jsme ji zachovali v civilní podobě.
Podniknout celou výrobu znovu – je něco, co bys udělala jinak?
Asi ne. S firmou Prestige jsme si sedli a měli jasný společný cíl – vytvořit novou siluetu ikonické klasiky pro moji show.
Jak si představuješ svého zákazníka?
Jako mladého člověka s názorem. Hledá svoji estetiku, svoji roli v životě. Moje objekty jsou pro novou generaci, ve které vidím velkou naději pro svět.
Jakým způsobem doporučuješ produkt nosit?
V co největší svobodě každého člověka!
Jak se pohybuje cenově?
Prestige x Jan vychází 3190 Kč, jsou na předobjednávku.
Kde je možné ho sehnat?
Stačí mi napsat na jancernywear@gmail.com.