Móda

Největší odměnou je, když má práce dělá lidem život krásnější, říká výtvarnice a návrhářka hedvábných šátků Andrea Vytlačilová

Nedávno završila magisterské studium na Central Saint Martins v Londýně. A i když nepochází z umělecké rodiny, už od malinka ji fascinovala látka a brzy si našla cestu k tradičním rukodělným činnostem, jako je třeba vyšívání. Dnes tvoří unikátní hedvábné šátky, které můžete obdivovat v jejím ateliéru v Praze na Malé Straně. Kde čerpá Andrea Vytlačilová inspiraci a co si odnesla ze spoluprací s prestižními módními značkami?
„Vše začalo kresbou a malbou, postupně ale moje pozornost začala směřovat k lidskému tělu, tedy přirozeně k oděvu. Fascinovala mě látka, její pohyb, dynamika,” prozrazuje Andrea, která pochází z malé vesnice u Hradce Králové. Po dokončení střední školy vystudovala obor Fashion Print na Central Saint Martins, instituci, kde získal vzdělání Alexander McQueen nebo Marc Jacobs. „Studium mi absolutně změnilo život. Otevřelo mi oči, dalo křídla,“ vysvětluje šestadvacetiletá výtvarnice a návrhářka jedním dechem.
Foto: Jaroslav Tobolka
Andrea Vytlačilová s šátkem Sakura v Čínské čtvrti v New Yorku

Vstup do módního světa a pestré spolupráce

Jejím debutem do světa módy byla práce se švédskou značkou Acne Studios. „Sídlí v bývalé budově československé ambasády, takže jsem se tam cítila jako doma,“ vybavuje si Andrea. A ač ji tehdejší práce maximálně vytěžovala, od začátku měla nutkání odstartovat vlastní tvorbu. A protože na oděvy již nezbývala kapacita, zaměřila se na šátky. „Zpočátku fungovaly jako cestovatelské deníky. Zaznamenávaly mé zážitky ze Stockholmu; následně z New Yorku, kde jsem pracovala pro Marka Jacobse; a pak i z Paříže, kde jsem zase sbírala zkušenosti u Kenzo. Postupem času přicházely další a další podněty, až se ze šátků stalo těžiště mé tvorby.“
Již na škole Andrea Vytlačilová vytvořila kompletně přírodně barvenou kolekci Bohemia, která představovala dopis domovu a dětství. Na kontě má ale i zakázkovou tvorbu pro šperkařství, hudební kapelu, butikový hotel nebo spolupráci se Safari Parkem ve Dvoře Králové. (Prodej jejích šátků měl za cíl pomoci nashromáždit finance, jež by pomohly na záchranu nosorožců bílých, kteří zůstávají na světě již jen dva). „Všechny moje počiny ale spojuje fascinace příběhem, snažím se do motivů skrýt další významy, které jsou na první pohled nepatrné.“ 
Foto: Andrea Vytlačilová
Grayson Perry v oděvu Andrey Vytlačilové

Kdo všechno ji inspiruje

Ze zvučných jmen jsou pro Andreu velkou inspirací módní značka Dior pod vedením Marie Grazie Chiuri. „Vnímám komplexnost pojetí jejich kolekcí, líbí se mi, že spolupracují s ženskými tvůrci i lokálními řemeslníky.“ Z české tvorby pak jmenuje Kláru Nademlýnskou, s kterou spolupracovala již na začátku kariéry, či Zuzanu Kubíčkovou. Ve vlastní tvorbě coby hlavní materiál volí především hedvábí. „Je příjemný pokožce a elegantně podtrhává lidské křivky,“ vysvětluje návrhářka, které není cizí ale ani práce s kašmírem, bavlnou či lnem. Ráda se zaměřuje také na detail. Výšivky, které doplňují většinu jejích kabelek, jsou proto zdobeny krystaly a perličkami značky Preciosa.
Kromě zmíněných prestižních spoluprací se ale může pochlubit i tím, že externě spolupracovala například s Versace či Balenciagou. S největší radostí však Andrea Vytlačilová vzpomíná na práci u Marka Jacobse z doby, kdy chystal chystal kolekci na newyorský fashion week. Díky tomu se dostala do kontaktu s ikonami typu Christy Turlington nebo Gigi Hadid. „Největší zážitek pro mne byla samotná backstage přehlídky, kde jsme ještě došívali poslední model na modelce, zatímco první modelky již vstupovaly na molo. Sálal z toho adrenalin, ale také  týmová souhra.“

A jaké jsou vyhlídky?

Do budoucna by si Andrea Vytlačilová ráda otevřela vlastní butik a nadále se věnovala autorské práci, kterou již objevila řada klientů z celého světa. Velkou poctou by pro ni bylo, kdyby její šátky nosily silné ženy, jakými jsou Sanna Marin či Danuše Nerudová. „Stejnou radost mi ale samozřejmě dělá, když si šátek z mé dílny uváže na krk moje mamka nebo kamarádka. Největší odměnou totiž je, když má práce dělá lidem život krásnější,“ uzavírá skromně úspěšná autorka.