Móda

Nová pravidla red carpet stylu pro rok 2019

Od krátkých sestřihů po tetování a luxusní brýle. S tím, jak přibývá emancipovaných celebrit, červený koberec už neomezují žádná tabu. Vogue zkoumá módní pravidla (a triky) hvězd, které záři reflektorů využívají k protestu, diskusi i nastolení nových trendů. 
Foto: Andrew H. Walker/REX/Shutterstock
Gigi Hadid a Bella Hadid na premiéře filmu Being Serena, New York (2018)

#1 Mix it up

Po hnutí #MeToo v roce 2018, na jehož podporu se mnoho hvězd na předávání cen obléklo od hlavy až k patě do černé, září v roce  2019 červený koberec barvami. Žlutooranžová, fuchsiová a kovové odlesky se objevují stejně často jako klasická vínová, bílá a černá.
Foto: Steve Granitz/WireImage/Getty Images
Lupita Nyong'o, 76th Annual Golden Globe Awards (2019)
Foto: Steve Granitz/WireImage/Getty Images
Lucy Boynton, 76th Annual Golden Globe Awards (2019)

#2 Průsvitné šaty (zatím) odložte do skříně

Nastal čas odložit naked šaty (koneckonců kdo by překonal róbu Adama Selmana posetou krystaly Swarovski, kterou Rihanna oblékla na CFDA Fashion Awards v roce 2014). Dramatické taftové plesové šaty, které nabízejí únik ze současných politických turbulencí, jednoznačně vedou, a to díky hvězdné dvojici červeného koberce, kterou je Lady Gaga a Valentino (s vlečkou jí na červený koberec na předávání Zlatých glóbů 2019 museli pomáhat dva asistenti). Hledejte spletité ozdoby, lemování a peří (my nedáme dopustit na značky Alexander McQueen a Miu Miu), které mají dramatický efekt, aniž by příliš odhalovaly.
Foto: Frazer Harrison/Getty Images
Lady Gaga, 76th Annual Golden Globe Awards (2019)

#3 Vidět znamená věřit

Pokud je pro Oprah, Dakotu Fanning a Meryl Streep v pořádku obejít se bez kontaktních čoček a vynést na červený koberec i pódium luxusní brýle, mělo by to být v pořádku i pro nás. Barevné ladění pomáhá: Dakota Fanning sladila pastelové šaty s jemnými obroučkami, Oprah si k černým šatům odhalujícím ramena vybrala odvážné „kočičí“ brýle.
Foto: Rob Latour/REX/Shutterstock
Dakota Fanning, 24th Annual Screen Actors Guild Awards (2018)
Foto: David Crotty/Patrick McMullan via Getty Images
Oprah Winfrey, 75th Annual Golden Globe Awards (2018)

#4 Volte jemné (spíše než okázalé) šperky

Pokud jde o šperk, velký neznamená vždy lepší. "Mnoho žen má pocit, že aby byly přitažlivé, potřebují velký náhrdelník," vysvětluje stylistka Jessica Paster, která vybírala red carpet outfit Emily Blunt, a dodává: "Jemné náušnice outfit vždy pozvednou." Delikátní pecky nebo perly (které tak sluší Zoë Kravitz) a odhalený dekolt odvádějí skvělou práci bez zbytečného rozruchu.
Foto: Jesse Grant/Getty Images
Zoë Kravitz, Art + Film Gala, LACMA (2018)

#5 Zůstaňte věrná svému stylu

Dramatické proměny na červeném koberci sbírají body na sociálních sítích (znovu jsme si vzpomněli na Lady Gaga, tentokrát na filmovém festivalu v Benátkách, kde oblékla vzrušující Valentino couture róbu s růžovým peřím). Přesto se najdou i hollywoodské celebrity, které zůstávají věrné každodennímu vzhledu a bez večerních šatů se úplně objedou. Třeba Judy Greer v oversized smokingu s motýlkem, Jane Birkin v uvolněném obleku nebo Gigi a Bella s odlehčenými modely (včetně sneakers). Jestli se ani za nic nechcete halit po kotníky do hedvábí, je načase definovat si vlastní dress code.
Foto: Stephane Cardinale/Corbis via Getty Images
Jane Birkin, 68th Annual Cannes Film Festival (2015)
Foto: David Fisher/REX/Shutterstock
Judy Greer, 76th Annual Golden Globe Awards (2019)

#6 Najděte si svého krejčího

S krejčím nebo krejčovou byste měli být nejlepší přátelé. Jednoduché černé šaty, které seděly před čtyřmi lety (před rozchodem nebo před porodem), budou vypadat stále stejně dobře jako v den, kdy jste je koupili, pokud tu a tam drobné úpravy provede odborník. Pro inspiraci se podívejte na šaty této sezony s odhalenými zády, které oblékla Amandla Stenberg na Critics’ Choice Awards 2019. Než něco ukvapeně koupíte kvůli velké události, udělejte si čas pár týdnů předem a projděte si pořádně svou garderobu. Určitě najdete kousky, které je možné upravit podle posledních trendů. 
Foto: Steve Granitz/WireImage/Getty Images
Amandla Stenberg, 24th Annual Critics' Choice Awards (2019)

#7 Pokud máte pochybnosti, volte model, který nikdy nezklame

Velká noc se rychle blíží a vás začíná děsit viditelné spodní prádlo, neslušivý výstřih i to, jaké vybrat boty. Nepanikařte, známe to všichni. Pro okamžiky, kdy se zdá nejvhodnější jednoduchost (nebo se nedostává sebedůvěry k experimentování), jsou tu vždy dlouhé rovné splývavé šaty, jako třeba ty, které oblékla Nicole Kidman na letošním předávání Zlatých glóbů. Výhodou navíc je, že skryjí i celotělové Spanx.
Foto: Steve Granitz/WireImage/Getty Images
Nicole Kidman, 76th Annual Golden Globe Awards (2019)

#8 Buďte opravdoví

Kdysi bývalo faux pas ukázat na červeném koberci piercing nebo tetování, natož třeba oholenou hlavu. Ale od té doby, kdy Angelina Jolie v roce 2001 na premiéře filmu Sedmý Hřích (Original Sin) odhalila tetování "Billy Bob" jako součást looku, hodně se změnilo. Dnešní celebrity, stejně jako tehdy Jolie, se nechtějí přizpůsobovat. A to znamená, že nové trendy určují ostříhané hlavy Kate Hudson, Cary Delevingne a Charlize Theron nebo piercing v bradavkách Kendall Jenner a Belly Hadid.
Foto: J. Countess/WireImage/Getty Images
Kate Hudson, 21st Annual Urbanworld Film Festival (2017)

#9 Podpatky bez nepohodlí

Prozradíme vám tajemství, které má v rukávu každý hollywoodský stylista pro své nejlepší klienty, pokud se rozhodnou vzít si na červený koberec závratně vysoké podpatky. Přidejte do kabelky Haute Heels mini sprej na nohy a aplikujte jej na chodidla každé dvě až čtyři hodiny.
Foto: George Pimentel/WireImage/Getty Images
Julia Roberts, 76th Annual Golden Globe Awards (2019)