Odebírejte novinky Vogue

Obálka aktuálního čísla
Vogue CS do schránky. Poštovné zdarma.
Napište, co hledáte
Health

Jedna kulatá záda a pět dalších věcí, které vám ulehčí cestu letadlem

Soňa Hrabec Kotulková4. 7. 2025
Letíte se až na druhý konec světa? Mnoho hodin na palubě může být nejenom zkouškou trpělivosti, ale trpět může také celé tělo. Až 70 % cestujících dálkových letů trápí bolesti hlavy, velká únava a dehydratace. Dobrou zprávou je, že existují jednoduché hacky, jak pak z paluby vystoupit svěží a v pohodě.
Autor: Hulton Archive/ Getty Images
Foto: Hulton Archive/ Getty Images

Voda, voda, voda!

Zní to jako ohraná písnička, ale při cestě letadlem je hydratace opravdu klíčová a měli by na ni myslet i ti, kteří na ni normálně přes den zapomínají. V letadlech je extrémně nízká vlhkost vzduchu, bývá okolo 20 %, což je nižší než na mnoha pouštích. Rychle dochází k dehydrataci těla, vysušuje se také pleť, pokožka a sliznice. Proto je důležité často a pravidelně pít. Stačí vždy malé množství vody, ale ideálně každou půlhodinu pár doušků. Vyhněte se alkoholu a kávě, které dehydrataci ještě napomáhají a zhoršují ji. 
V letadlech je vlhkost vzduchu nižší než na leckteré poušti."
Raději si s sebou přibalte elektrolytové tablety. Jedná se o iontové nápoje, které běžně používají sportovci, a stačí je nechat rozpustit v čisté vodě. Dodají tělu potřebné soli a minerály a zamezují odvodňování. Prodávají se v mnoha příchutích, ale existují i „čisté“ varianty, které nemají žádné kalorie. Fajn je i minerálka s vyšším obsahem hořčíku. Dobré je nezapomínat ani na pleť a ošetřit ji před letem silným hydratačním sérem či krémem a v průběhu letu také pomáhají jednorázové látkové pleťové masky. Po přistání v cílové destinaci pokračujte v pitném režimu, protože dostatek tekutin pomáhá rychleji nastavit cirkadiánní rytmus a zmírnit příznaky jet lagu.

Není sezení jako sezení aneb seďte chytře 

Při létání (a nejen tady) mějte vždy na paměti základní pravidlo: Nikdy si při sezení nedávejte si nohu přes nohu. A to ani v letadle, ani při dlouhém čekání v letištních halách. „Tenhle posed vede k asymetrii v pánvi, jedna strana se zvedne a druhá klesá. To může vést k její rotaci nebo vychýlení, a ovlivní tak zarovnání páteře. Což může zapříčinit bolesti zad, zejména v oblasti beder a kříži. Toto obzvlášť platí pro lidi trpící skoliózou,“ vysvětluje jógová instruktorka Petra Rejtharová
Nikdy si nedávejte nohu přes nohu. Ani v letadle, ani jinde."
Málokdo ale v letadle vydrží sedět rovně po dlouhou dobu, a tak se na sedačce kroutíme do všech stran, což může způsobit bolesti páteře, obzvlášť v oblasti beder. Jak tomu předejít? „Prokládejte zkroucené polohy vzpřímeným sedem a dýcháním do břicha. Postup je jednoduchý: srovnejte si páteř po celé její délce s opěradlem a jemně ji na něj natlačte od zadečku až po temeno hlavy. Pak se soustřeďte na dýchání do břicha. Až si budete jisti, že dýcháte skutečně hluboko, vtáhněte dovnitř břišní stěnu a skrze tuto kontrakci protlačujte svůj hluboký břišní dech do beder. A pocit uvolnění se brzy dostaví!“

Hýbejte se, prosím! 

Delší sezení není ideální, protože zpomaluje krevní oběh a zvyšuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy. Podle Centres for Disease Control and Prevention (CDC) je toto riziko u dálkových letů až třikrát vyšší než za běžných okolností. Každé dvě hodiny proto vstaňte, projděte se uličkou a protáhněte nohy i záda. Při dlouhém sezení často dochází k otokům kotníků a k pocitu těžkých nohou, proto Petra Rejtharová doporučuje zvednout nohy mírně nad zem a aspoň desetrkát zakroužit vpravo a desetkrát vlevo. Tento pohyb ihned zlepší cirkulaci krve v oblasti chodidel. A vyplatí se také vstát. Už samotná cesta na toaletu uleví bolavým zádům i ramenům. 
U dálkových letů hrozí třikrát vyšší riziko žilní trombózy."
Pro uvolnění páteře a k protažení nohou stačí hluboký předklon s kulatými zády. Paže můžete buď nechat volně svěšené dolů, nebo se chytit za lokty. Důležité je nechat ramena a paže zcela volně padat. Pomáhá i mírné rozhoupání dopředu, dozadu nebo do stran. Pokud cítíte napětí v oblasti ramen, propleťte prsty rukou za zády a v předklonu dejte paže přes hlavu. 
Při cestování letadlem často trpí také krční páteř hlavně ty lidi, kteří denně sedí u počítače. A když se k tomu ještě přidá spánek za letu ve zkroucených polohách, je o problém postaráno. „V takovém případě doporučuji proplést prsty na temeni hlavy a s každým výdechem jemně přitlačit bradu k hrudníku. Lokty jsou stlačené na uších. Můžete přidat i uvolnění do stran, kdy si položíte dlaň nejprve na jedno ucho a jemně stlačujete hlavu k rameni na opačné straně a to samé provedete na druhou stranu. Opět v rytmu svého dechu tlak příjemně zintenzivníte při výdechu. Můžete přidat i diagonální uvolnění, při kterém si položíte nejprve pravou dlaň na temeno hlavy a lehce přibližujete bradu k pravému podpaží a pak levou dlaň k levému podpaží,“ radí odbornice.

Chytré drobnosti, které udělají mnoho

Dobře připravená příruční taška a také pohodlné oblečení jsou polovinou úspěchu při dlouhém letu. Pokud cestujete přes noc, přibalte si sluchátka s aktivním potlačením hluku, která výrazně omezí nepříjemné hučení motorů a ruch kolem, popřípadě špunty do uší. Nezapomeňte na nafukovací polštářek okolo krku, aby vám nepadala hlava, a také masku na oči. Skvělé jsou masky z pravého hedvábí, které nezatěžují pleť. Jejich upínání volte ne na gumičku, která může tlačit, ale na utahování, které funguje na podobném principu, jako se nastavují ramínka na podprsence. Snadno si tak masku upravíte, aby vás netlačila, ale dostatečně stínila i několik hodin. 
Místo sledování filmů v letadle spěte. Tak pravil Panda."
Spát v letadle doporučuje ve své bestsellerové knize Cirkadiánní kód vědec Satchin Panda. Místo sledování filmů radí nasadit si masku na oči, dát si špunty do uší a snažit se usnout. „Když už v tom budete, zkuste vynechat podávané jídlo, protože je servírované mimo dobu, kdy běžně jíte. Není to dobré pro váš cirkadiánní rytmus a rozhodně vám to nepomůže usnout.“ Před spánkem dobře funguje také aromaterapie, praktické jsou třeba speciální inhalační tyčinky ve kterých je přírodní esenciální olej (například levandulový, heřmánkový, meduňka nebo ylang-ylang) a stačí jen přiložit k nosu a vdechovat. 

Jak se vyhnout jet lagu

Jet lag neboli pásmová nemoc je dočasnou poruchou vnitřních biologických hodin, která vzniká, když rychle překonáte několik časových pásem. Ta je pro mnoho lidí horší než samotná únava z letu. Podle National Sleep Foundation trvá asi jeden den na každé překonané časové pásmo, než se organismus plně přizpůsobí novému režimu. Pomoci může také melatonin, který reguluje přirozený spánkový rytmus. Dále zkuste světelnou terapii – ihned po příletu se vystavte přirozenému světlu. Podle Satchina Pandy vám pomůže také jakákoliv venkovní aktivita (například chůze) na denním světle, protože dokáže skvěle synchronizovat mozkové hodiny a překonat jakoukoliv formu jet lagu. Po příletu se také první den vyhněte těžkým jídlům a alkoholu a snažte se nejít hned spát, tím si lag jen prodloužíte.