Sustainability

Nicky Hilton o udržitelnosti: Každý z nás může dělat víc

Podnikatelka, modelka a designérka Nicky Hilton Rothschild začátkem dubna představila svou vůbec první udržitelnou kolekci obuvi. „Je to pro mě první krok správným směrem. Do budoucna chci používat více ekologických materiálů. Každý z nás může v tomto směru dělat víc, já také,“ říká Nicky v exkluzivním interview pro Vogue CS, v němž mluví nejen o zodpovědném přístupu při navrhování, ale odkrývá i své soukromí a plány do budoucna.
Vaše nová kolekce obuvi je 100% udržitelná, co bylo hlavním impulsem?  
Není žádným tajemstvím, že módní průmysl je k životnímu prostředí poněkud nešetrný. Podle mého názoru máme všichni odpovědnost za to, abychom dělali svět kolem sebe lepším a zdravějším. O to by se měl snažit každý, proto i já udělala ve svém životě hodně změn včetně této kolekce.
Co znamená udržitelnost pro vás osobně?
Jsem docela uvědomělá. Nejsem určitě perfektní, ale snažím se každý den vést více udržitelný způsob života. Třeba i v malých věcech, jako to, že se sprchuji kratší dobu, recykluji, nákupní tašky používám opakovaně. Zároveň nakupuji méně a jen to, co opravdu miluju, třeba vintage. Nosím opakovaně hodně svých klasických nadčasových kousků, které mám v šatníku léta. Dala jsem si předsevzetí, že chci minimalizovat množství odpadu v domácnosti a opakovaně použít, co se dá.  
Jak vlastně udržitelné kolekce vznikala?
Naučila jsem se hodně nového. Použila jsem recyklované a organické materiály; výstelka je z mikro vláken, podešev na rostlinné bázi. Našla jsem také továrnu ve Španělsku, specializovanou na udržitelné materiály. Partnerkou mi byla dlouholetá kamarádka Amanda Hearst, kterou znám od dětství. Amanda má ve sféře udržitelnosti hodně zkušeností. Její online obchod Maison De Mode je nákupní destinací osmdesáti ekologických značek. 
Kolekce je i animal cruelty free.
Ano. Duben je navíc měsícem Země, takže věnuji 10 % z prodeje charitě Amandy zaměřené na ochranu zvířat. 
Řekněte nám o své inspiraci.
Začala jsem sama sebou – co bych chtěla nosit. V létě mám ráda bavlněné šaty, džínové kraťasy a chci k tomu pohodlnou a hezkou obuv. Boty z kolekce jsem pojmenovala podle významných žen mého života, které mě inspirují: espadrilky podle Amandy nebo elegantní pár balerínek podle mé maminky Kathy.  
Foto: Victoria Stevens
Nicky Hilton
Foto: Victoria Stevens
Nicky Hilton
Foto: Victoria Stevens
Nicky Hilton
Toto je vaše čtvrtá kolekce obuvi s French Sole, ale první udržitelná. Plánujete pokračovat?   
Kolekce byla pro mě prvním krokem správným směrem. Do budoucna chci rozhodně používat více udržitelných materiálů. Každý z nás může v tomto směru dělat víc, já také.   
Udržitelné kusy většinou bývají dražší.
Pandemie změnila zákaznickou mentalitu. Lidé nakupují méně a jsou více vybíraví. Bylo tak pro mě důležité, aby byla kolekce pro všechny bez rozdílu. Volila jsem materiály, které vypadají luxusně, ale jsou pořád cenově dostupné. Pár bot stojí 165 dolarů.
Jak se pandemie odrazila na vašem způsobu života?
Tak jako všichni, i já jsem byla v lockdownu, ale mohla jsem na druhou stranu trávit hodně času s rodinou. Teď mám radost z toho, že se vše pomalu vrací do normálu. I když si myslím, že svět zůstane změněn jednou pro vždy. Způsob, jakým nakupujeme, jak cestujeme, jak jíme... Věřím, že všichni budeme více oceňovat to, co jsme před pandemií považovali za samozřejmost. A předpokládám, že si budeme i více vážit toho, jak se k sobě chováme.
Před pandemií jste byla stále na cestách. Kam se chystáte, až se letecká doprava vrátí více k normálu?  
Do Londýna, navštívit rodiče mého manžela a švagrovou Alice Rothschild, se kterou i spolupracuji. S Alicí jsme právě v sobotu 17. dubna uvedly novou kolekci dětského oblečení na jaro 2021 pro její značku Dotty Dungarees. Je pro holčičky od šesti měsíců do sedmi let a má všechny prvky, které mám na jarním oblečení ráda: pastelové barvy, květinové vzory. Z kolekce je cítit lehkost a je vhodná na hraní, do školy i dovolenou, moje dcerky si ji naprosto zamilovaly a to pro mě hodně znamená.