Cestování

VIP restart uprostřed džungle v mexickém Tulumu

Pokud sníte o tropických plážích, máte v oblibě lázně a detoxikační kúry, jste eco-friendly milovník jógy připravený k úplnému restartu uprostřed džungle, máme pro vás jediné slovo – Tulum. 
Foto: @DENISAPALSHA
Casa Malca
Nejlepší místo pro utajenou dovolenou se nachází dvě hodiny jízdy autem na jih od letiště Cancún (bezpečné pro dámy cestující sólo) v jihovýchodním Mexiku. Je to ráj mezi kilometry bílých písečných pláží a svěží tropickou džunglí. Není divu, že největší kolumbijský drogový baron Pablo Escobar si v 90. letech vybral Tulum jako své luxusní rezidenční sídlo a úkryt. Zatímco na pláži se za odlehlými vstupy do džungle nacházejí butikové hotely, je zde i několik utra elegantních rezortů. Kde se tedy ubytovat?

V sídle Escobara

Při pohledu na luxusní butikový hotel Casa Malca, postavený ve stylu soukromé vily, si budete připadat jako Alenka v říši divů. Kurátor moderního umění Lio Malca z New Yorku v roce 2012 proměnil bývalou Escobarovu rezidenci na umělecky zaměřené letovisko – Basquiat, KAWS, pohovky a těžké sametové závěsy visící na zdech kontrastující s barem ve stylu Keitha Haringa či čtenářský salonek s množstvím lustrů, to vše dělá z Casa Malca místo pro snílky, kteří se rádi ponoří do kreativní energie. Nikdo neodolá obří plovoucí pohovce visící před rezidencí nebo grandióznímu vchodu, jenž je lemován stovkami metrů bohatě vyšívaných závěsů z vintage svatebních šatů. Vstupní hala, která uspokojí všechny sofistikované znalce umění, se otvírá přímo na bílou písečnou pláž s palmami. Modré nebe, množství barevných houpacích sítí, zvuky Karibiku protkané směsicí ptačích zvuků z džungle vytvářejí atmosféru ultra soukromé a snové dovolené.
Foto: @DENISAPALSHA
Casa Malca
Foto: @DENISAPALSHA
Casa Malca
Casa Malca se také stala tajným útočištěm celebrit a modelek jako Elle MacPherson, Georgia May Jagger, Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Drew Barrymore, Al Pacino, Miranda Kerr a mnoha dalších. Uprostřed plážového vstupu ve stylu rajské zahrady voní gril z nedalekého tiki baru a hosté mohou ochutnat plody moře či degustovat víno. Pokud se chcete osvěžit, jsou vám k dispozici dva bazény (vnitřní i venkovní). Po celý den jsou servírovány pochoutky a občerstvení, nejlepší mexický mezcal, koktejly nebo čerstvé kokosové ořechy. Dostanete je přímo k lehátku u bazénu nebo plážové pohovce.  

VIP svatyně

Moderní dekor a skvělé jídlo vás čeká i v Be Tulum, komplexu sofistikovaných rezidencí, z nichž je každá navržena unikátním způsobem. Tento ekologicky zaměřený a chic luxusní hotel nabízí privátní mini bazény, střešní lounge VIP kvality a dokonalé soukromí díky exotickému umístění přímo uprostřed džungle (a přesto jen pár kroků od moře). Ve venkovních barech můžete ochutnat výtvory koktejlových mixologů či mezinárodně proslulých šéfkuchařů a zaposlouchat se do živé hudby. Wellness v Be Tulum je považován za svatyni, kde se provozují domorodé mayské procedury. Léčí se zde pomocí energií, bylinných rituálních koupelí či detoxikací. V denní nabídce je samozřejmě jóga a kurzy meditace. 
Foto: @DENISAPALSHA
Be Tulum
Foto: @DENISAPALSHA
Be Tulum
Foto: @DENISAPALSHA
Be Tulum

Deluxe stromové vily

Hledáte to nejintimnější spojení s přírodou ve výjimečném haute living stylu? V tom případě vyzkoušejte ekologický rezort Azulik. Představte si, že žijete v obří vile na stromě bez elektřiny, pouze se svíčkami. Není zde sprcha, jen vana, žádné zvuky kromě oceánu a džungle, jste bez televize a internetu. A to vše na deluxe úrovni. Azulik je architektonický zázrak. Jeho unikátní pětihvězdičkové vily jsou požitkem pro obdivovatele umění, architektury a interiérového designu, kteří touží po intimním spojení s přírodou. 
Azulik nabízí úchvatné 360stupňové výhledy na Karibik a džungli, stejně jako restaurace v korunách stromů, v nichž působí světoznámí kuchaři. V umělecké galerii IK Lab se pak vystavuje moderní umění v těch nejextravagantnějších architektonických prostorách s křivými zdmi a vysokými kulatými okny. Pokud zvládnete chůzi na úzkých mostech visících ve vzduchu, lenošení v rybářských sítích ve výšce 12 metrů nad zemí a rádi si dopřejete japonsko-mayskou kuchyni s výhledem na západ slunce nebo procházky nocí pouze ve světle svíček, Azulik je vaše destinace. 
Foto: @DENISAPALSHA
Azulik
Foto: @DENISAPALSHA
Azulik
Foto: @DENISAPALSHA
Azulik
Luxusní lázeňské procedury se odehrávají přímo na pláži, kde si vychutnáte masáže v mayském rituálním stylu, řadu detoxikačních procedur nebo specializovaných facials. Vily Azuliku jsou zážitkem samy o sobě. Můžete se koupat v obrovských keramických vanách na terasách nebo se pohoupat v obrovském lůžku visícím přímo nad mořem, a zažít tak přímé spojení s elementem vody a větru. To vše je královské kvality, nemluvě o tom, ze VIP vily mají k dispozici soukromého komorníka.

Jóga a rituály na míru

Nesmíme zapomínat, že Tulum je rájem pro nadšence do jógy. V rezortech probíhají lekce každý den a hotely vám naplánují kurzy a pobyty na míru. Nomade Tulum, butikový rezort v marockém stylu s luxusními beduínskými stany a hippie dekorem, je proslulý holistickými, jogínskými i wellness programy, meditací, léčením zvukem, očistnými obřady Temazcal a veganským menu. Navíc každý gypsetter ocení relaxaci v plážové restauraci, kde si může odpočinout na obřích polštářích nebo v síťových houpačkách, dát si drink nebo něco k jídlu a u toho obdivovat tyrkysovou barvu Karibiku. 
Tulum je též proslulý pořádáním řady různorodých festivalů. Sjíždějí se sem nejlepší hudebníci, dýdžejové, kuchaři, umělci a samozřejmě spousta fanoušků z celého světa. Měli byste proto plánovat dovolenou podle jejich kalendáře, vždy je dobré vědět, kdy na tomto místě zavládne klid a kdy se naopak můžete vmísit do davu.

Kolo, bary, pyramidy

Nejlepší způsob dopravy je kolo nebo taxíky, pokud se ovšem nechcete procházet po pláži. Hlavní třída je plna kiosků, barů a butiků s boho oblečením a mayským uměním. Vzhledem k exotické nabídce se stal Tulum jednou z nejvyhledávanějších destinací módních a cestovatelských blogerů a návštěvníci si mnohých míst všimli především díky sociálním sítím (například bar Macha Mama se hojně objevuje na Instagramu, a má proto vysokou návštěvnost). 
Každý, kdo sem přijede na dovolenou, by si měl udělat krátký výlet na kole ke zříceninám a vychutnat si panoramatický výhled. Po třiceti minutách jízdy autem se dostanete do starobylého města Coba s nejvyšší pyramidou na Yucatánském poloostrově Nohoch Mul. A pokud se nechcete spokojit s ničím menším než sedmým divem moderního světa, navštivte neuvěřitelný Chichén Itzá (2,5 hodiny jízdy autem). Určitě stojí za to. 
Na závěr nesmíte minout Cenote, přírodní zachovalé vyvřeliny a jeskyně s křišťálově čistou vodou, autentickou faunou a florou. Gran Cenote je branou do druhého největšího jeskynního komplexu na světě a snem každého potápěče. Zatímco si užíváte průzračně čistou vodu, posloucháte křik papoušků, netopýrů a zvuky tropického hmyzu, v představách se noříte do jedné ze scenérií filmů Indiana Jones. 
Počítejte také s tím, že v Tulumu je internetový signál spíše sporadický. Nicméně neúplné pokrytí se v tomto relaxačním ráji jeví jako součást detox programu. Pokud musíte pracovat, wifi určitě najdete, nicméně z domova vás jen tak snadno nevypátrají. Ale nemá být právě tohle ta opravdová dovolená?