Vogue Planet

Rio není jen karneval. Kam za jídlem, nákupy a uměním

Češi a Brazilci mají mnoho společného. Spojuje nás láska ke kultuře, hudbě, umění a architektuře, vášeň pro fotbal, smysl pro zábavu, tak trochu bohémský způsob života a samozřejmě konzumace piva," píše pro Vogue CS blogerka a módní influencerka Denisa Palsha, podle které není karneval zdaleka jediným důvodem, proč bychom měli navštívit Rio de Janeiro.
Kdo by si rychle nezvykl na procházky po pěších zónách pláží Ipanema a Copacabana, kde se permanentně sportuje (obyvatelé Ria jsou posedlí všemi fitness trendy) a kde se lidé procházejí jen tak v plavkách? A koho by nelákalo vychutnat si osvěžující smoothie z acai či čerstvý snack v juice barech na rohu každé ulice, hovězí picanhu nebo bacalhau s místním národním koktejlem caipirinha, pivem Chope a to vše zapít vodou z kokosového ořechu? 
Foto: @denisapalsha
Museu do Amanhã (Muzeum zítřka)
Do restaurací přitom ani chodit nemusíte, vaří se přímo ve stáncích u pláže a prodavači nosí celý den jídlo až k lehátkům. 
Pokud však berete pláž, moře a kulinářské atrakce s rezervou, můžete rovnou vyrazit na nákupy do luxusní čtvrti Leblon, za uměním do boho zóny s exotickými kavárnami Santa Tereza, na návštěvu muzeí a galerií (Niterói, Museu do Amanhã, Parque Lage), do tropické botanické zahrady (Jardim Botanico) či lanovkou na vrcholek Corcovado nebo Pão De Açúcar, kde z výšky 400 metrů uvidíte překrásný panoramatický výhled na město.

Samba i móda

Do této atmosféry si ještě přidejte hudbu a tanec. Bossa-nova a samba skupiny přes den koncertují na plážích a večer vystupují v hudební části Lapa se zábavnými podniky, odkud původně samba pochází. Nenechte si ujít ani pohled na monumentální pohoří s barevnými domky ve favelách nebo na třicet metrů vysokou sochu Krista Spasitele (Corcovado), který otvírá svou náruč nad tímto multikulturním a eklektickým městem.
Rio se těší pozornosti i ze strany hvězd uměleckého a módního nebe. Módní dům Louis Vuitton si jej vybral jako místo rezortní přehlídky ve futuristickém muzeu Niterói (2016). Módní fotograf Mario Testino zde nafotil obrazový materiál pro svou knihu MaRIO DE JANEIRO Testino. Většina editorialů světových módních časopisů focených v Brazílii se odehrává v Riu. A v neposlední řadě UNESCO vyhlásilo Rio de Janeiro za hlavní město světa v architektuře pro rok 2020.

Karneval jako sport

Při návštěvě Ria každopádně začněte autenticky, karnevalem. Neopakovatelným zážitkem jsou celotýdenní street party, které probíhají 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a kulminují prezentací tematických masek a choreografií na stadionu Sambadrome, kde jsou lístky vyprodané měsíce dopředu. Karneval stojí za to! Brazilci jej berou stejně vážně jako národní sport. Sambadrome show je nejočekávanější soutěží škol samby, které na kostýmech a choreografiích pracují po celý rok. Jde o nejsledovanější událost, kterou vysílají všechny televizní stanice. V době, kdy probíhá karneval, se městem ozývá zvuk bubnů a rytmus samby, ve dne i v noci. Po celý týden je státní svátek a obyvatelé Ria se podílejí na oslavách. Říct, že v ulicích je rušno, je slabé slovo. Horkokrevní Brazilci si zábavu nikdy neodepřou.

A kde se ubytovat?

Samozřejmě v nejluxusnějších hotelech, kterými jsou Fasano na pláži Ipanema a Belmond Copacabana Palace hotel na Copacabaně.
Ve Fasanu bydlí všechny celebrity, modelky, umělci. Proslulý bazén na střeše je prakticky ve všech módních editorialech z Ria a není se čemu divit. Hotel má i dvě luxusní restaurace. Copacabana Palace je pak stylový hotel s koloniálním dekorem. Je zde výborná asijská restaurace a krásné spa. 
Upřednostňujete boho oblast plnou umělců, vintage obchody, bary, skvělou kávu a galerie? Pak doporučujeme hotel Santa Teresa s neskutečně panoramatickými výhledy a skvělým wellness. Po nocích se však v této čtvrti raději pohybujte jen po hlavní třídě a s otevřenýma očima.
A ještě jedna rada na závěr. Pokud se rozhodnete, že si brazilské dobrodružství včetně karnevalu nenecháte ujít, pořádně si před cestou odpočiňte. Rio de Janeiro je město, které nikdy nespí.