Umění

Umění, móda, pláže a celebrity. Co všechno byste měli vědět o Art Basel

Ti nejslavnější módní návrháři, celebrity, influenceři, majitelé galerií a k tomu úchvatná umělecká díla a pláže Miami Beach. Víc cool místo budete na světě hledat jen těžko. Jedna z největších mezinárodních výstav moderního umění Art Basel se koná každý rok v prosinci a my tentokrát byli u toho.
Každý den a večer, ve všech částech Miami Beach. Art Basel je bezesporu jednou z nejrušnějších akcí vůbec, a připomíná tak fashion weeky v New Yorku, Paříži či Miláně. Letos se od 6. do 9. prosince účastnilo přes 260 galerií z více než 33 zemí světa a vystavovaly se práce čtyř tisíc umělců! Je tak prakticky nemožné vidět vše a je potřeba opravdu svědomitě plánovat. Na místě činu je pak zase nutné improvizovat. Ať už máte vlastního řidiče, nebo jezdíte Uberem, některé události i přes sebedokonalejší harmonogram nestihnete navštívit třeba jen kvůli dopravním zácpám.
Foto: Denisa Palsha - @modisteblog
Faena, umělecká instalace na pláži
Na co se tedy zaměřit především? Samozřejmě na pláže. V posledních letech galerie začaly vystavovat přímo na nich (Scope, Pulse, Untitled) a v přilehlých hotelech jako W South Beach, Faena s výstavou Toto není Amerika či Kimpton Surfcomber. V prosinci je v Miami průměrná teplota 25 až 30 stupňů Celsia, pláže jsou přirozeně plné lidí, a tak je kombinace pracovních setkání s přehlídkami umění u moře neodolatelná a není divu, že přitahuje podstatně víc návštěvníků než do klasických galerií.
Foto: Denisa Palsha - @modisteblog
Wynwood Miami: otevření pop-up galerie návrhářky a stylistky seriálu Sex ve městě Patricie Field

Pro vyvolené i ty ostatní

Kromě pláží si nenechte ujít čtvrť Wynwood proslavenou street artem na Wynwood Walls, nakoukněte do gigantických stanů, kde probíhají výstavy jako Art Miami, Red Dot, ale určitě vás okouzlí i rezidenční či malé pop-up galerie (rozhodně doporučujeme galerii Patricie Field, stylistky seriálu Sex ve městě!).
A kde je moderní umění, tam nechybí móda. V Design District se každoročně koná nespočet večírků módních značek, opět často propojených s instalací moderního umění. Stačí se projít po hlavních třídách a je to jako den otevřených dveří - opulentní party probíhají prakticky paralelně přímo v buticích, jedna vedle druhé, tedy až na to, že jsou otevřeny pouze pro pozvané.
Art Basel je v posledních letech ohniskem setkávání hvězdných módních návrhářů. Často prezentují limitované edice v rámci exkluzivních soukromých večírků, které organizují hlavní módní velikáni jako Dior, Louboutin, Prada, Fendi, Dundas, Givenchy, Moschino a vydavatelé časopisů jako W či Paper Magazine.

Na skleničku s DiCapriem

Pokud patříte mezi vyvolené a dostanete pozvánku, můžete v průběhu ultra exkluzivní party sedět nonšalantně u baru vedle herce Leonarda DiCapria, nebo se vmísit do davu modelek, blogerek, hudebníků a návrhářů jako Kanye West, Bono, Cardi B, Pharrell Williams, Paris Hilton, Peter Dundas, Christian Louboutin či Jeremy Scott a spontánně s nimi konverzovat se šampaňským v ruce. Nebo rovnou vyrazte do klubu Prada, Basement, Soho House, Casa Tua či Versace Mansion na taneční parket.
V Art Basel se však neodehrávají jen výlučně soukromé akce, je zde i řada večírků pro veřejnost. Takže i když nepatříte přímo do umělecké či módní branže, rozhodně si připište Miami do cestovního plánu na příští rok.
A nezapomeňte si vzít plavky!