Umění

Kelly Wearstler: Nebojte se porušovat pravidla

Synonymum moderního glamouru, jedna z Top Ten Best Dressed, hvězda interiérového designu Kelly Wearstler exkluzivně pro Vogue CS o odvážném osobním stylu, beauty rutině, tipech ze svého Masterclassu či o tom, co obnáší navrhování rezidencí pro největší hollywoodské hvězdy.
Foto: Archiv Kelly Wearstler
Foto: Archiv Kelly Wearstler
Foto: Archiv Kelly Wearstler
Kelly, jste známá pro odvážný design, mixování výrazných barev, vzorů, stylů z různých období, a to s naprostou lehkostí. Jaké jsou vaše zásady v interiérovém designu?
Design je pro mne alchymií módy, umění, grafiky, architektury, textilií, prostoru a historie. Každé místo má unikátní, inspirující příběh a design je pro mě způsob, jak ho komunikovat. 
Můžete popsat svůj rukopis? 
Moje estetika je založená na odvaze riskovat. Přitahuje mě napětí protikladů, juxtapozice rafinovaného a přírodního, současného a klasického. Designem vyprávím příběhy. Mixováním materiálů a různých vlivů jim dávám duši. 
Jaká je vaše nejlepší rada, jak na to? 
Rozhodující je měřítko prostoru. Musí v něm být hierarchie. Příliš mnoho hvězd na jednom místě je zbytečné drama. Všechny elementy spolu musí vést dialog a být v rovnováze. Tiché detaily jsou pak nutné pro vyvážení hlasitých prvků a vytvářejí prostředí pro nápadné kusy, které chceme zvýraznit. 
Který z projektů má ve vašem srdci speciální místo? 
Avalon v Beverly Hills je mi mimořádně blízký. Byl to můj první hotel. Miluji jeho atypický tvar bumerangu, otevřené prostory pod širým nebem a unikátní hollywodskou energii z padesátých let. Další projekt, na který jsem výjimečně hrdá, je restaurace v luxusním obchodním domě Bergdorf Goodmanu v New Yorku.
Váš Masterclass se stal senzací. Můžete nám dát krátkou upoutávku? 
Snažím se v něm demystifikovat interiérový design, podělit se o zkušenosti, jak vytvořit harmonický vztah mezi estetikou a funkčností. Dávám praktické rady, jak objevit vlastní styl, vyjádřit svou tvořivost texturami, osvětlením, nábytkem, uměním a architekturou. Jak co nejlépe využít malý prostor, jak v pokoji komunikovat barvami. Moje zásady jsou: učte se vlastníma rukama, vzdělávejte své oči, vyjádřete svou inspiraci, buďte otevření zkoumat nové oblasti a nebojte se porušovat pravidla.
Foto: © Kelly Wearstler: Evocative Style, Rizzoli New York, 2019
Foto: © Kelly Wearstler: Evocative Style, Rizzoli New York, 2019
Vydala jste svou pátou knihu. Můžete nám říct, o čem je?  
Evokative Style, která je v prodeji od podzimu, vás seznámí s mým myšlením a přístupem k tvůrčímu procesu. Zobrazuje moje poslední interiérové projekty, ale také osobní anekdoty.
Mám slabost pro váš online obchod: nekonvenční nábytek, světla, koberce, tapety a textilie s autentickými vzory. Kde hledáte výjimečné kusy pro své projekty?
Na svých cestách vždy nakupuji na vintage trzích a každý rok jezdím do Paříže. Ale i doma, v Los Angeles, mám svá oblíbená místa jako Future Perfect, The Window, JF Chen. A virtuálně, což je momentálně nejdůležitější, mám ráda několik webových stránek s vintage kousky nebo těch od méně známých designérů jako 1st dibs, Arsty či Sight Unseen. 
Časopisy TIME a Architectural Digest vás zařadily na prestižní seznam Top 100 v architektuře a designu. Stala jste se vzorem mnoha začínajících interiérových návrhářů. Kdo je tím vaším?  
Pierre Cardin, Oscar Niemeyer, Carlo Scarpa a řada jiných. Daniela Burena mám ráda pro jeho lásku k pruhům, Sheilu Hicks a Louise Nevelsona pro texturu a vrstvení, Josepha Hoffmana, Errore Sottsasse a Gio Pontiho pro jejich způsob, jakým přecházejí z umění a sochařství k nábytku a architektuře. Inspirují mě všechna období a hnutí v umění či historii. 
Objevila jste se i v seznamu Vogue Top Ten Best Dressed. Jaké je tajemství vašeho stylu?
Módu miluji! Neoblékám se, abych někoho okouzlila, ale abych vyjádřila sama sebe, a mám k oblékání stejný přístup jako k interiérovému designu. Vždy mám na sobě něco současného smíchaného s vintage, ráda kombinuji ženské a mužské proporce, barvy a vzory. A mám slabost pro boty. Vnímám je jako miniaturní sochy.
Foto: © Kelly Wearstler: Evocative Style, Rizzoli New York, 2019
Foto: © Kelly Wearstler: Evocative Style, Rizzoli New York, 2019
Foto: Archiv Kelly Wearstler
Oblíbený módní návrhář? 
Pořád se to mění, ale mezi oblíbenci jsou Balenciaga, Jacquemus, Off-White a Virgil Abloh, ATTICO, Marques Almeida, Palm Angels, Vetements, Christian Lacroix a celkově móda osmdesátých let.
Módní ikona? 
Je mnoho neskutečně inspirujících žen minulosti i současnosti. Peggy Guggenheim byla chic a oblékala se nadčasově. Fridu Kahlo mám ráda pro jedinečný styl a silné sebevědomí a Kate Moss je prostě cool. Naprosto miluji všechno, co nosí.
Můžete jako bývalá modelka prozradit tajemství své beauty rutiny? 
May Lindstrom Jasmine facial mist (výborně hydratuje pokožku) nosím pořád u sebe. Navíc mám ráda Mara Algae Retinol Oil, balzám na rty Dr. Hauschka a kondicionér Davines 01. Můj make-up je minimalistický, každý den používám krém SkinCeutical Sheer Physical UV Defense SPF 50, na speciální příležitosti si zvýrazňuji oči řasenkou Chantecaille Faux Cils a nedávno jsem si zamilovala novou rtěnku Hermès Matte Rose Boisé.
Pracujete na designu rezidencí hollywoodských hvězd i na projektech v proslulých destinacích všude po světě, přičemž jste matkou dvou chlapců, jak to vše zvládáte a udržuješ se v tak skvělé formě? 
Cvičením! Nevynechám ani jeden den – provětrává mi to hlavu a posiluje tělo. Začínám brzy ráno v Barrys Bootcampu a v průběhu polední přestávky ještě přidávám pilates, což je účinné na uvolnění stresu, a posilování. Potřebuji to ke svým pracovním aktivitám. 
Hodně vašich projektů (Four Seasons Anguilla, Visceroy Miami, Tides South Beach, Proper Santa Monica...) jsou luxusní hotely v proslulých světových rekreačních destinacích. Jak ráda trávíte dovolenou vy sama? 
Upřímně řečeno, nejraději trávím čas se svými kluky a psy nebo cvičením jógy, surfováním a miluji horké koupele. Příroda a surfing je pravidelně na našem rodinném itineráři, ale často vyrážíme za poznáním na nová místa kolem světa. Máme štěstí, že jsme měli možnost cestovat už do mnoha úžasných zemí, ale pořád se nám nepodařilo navštívit Českou republiku. Praha je na našem seznamu přání. Máme v plánu se k vám podívat, jakmile se restrikce zase uvolní.