Novinky

Vogue CS exkluzivně: na obědě s legendární stylistkou Pat Field

„Jakmile jsme si vyměnily pár vzájemných komplimentů u sklenky s koktejlem, věděla jsem, že z toho bude dlouholeté přátelství,“ píše exkluzivně pro Vogue CS blogerka a módní influencerka Denisa Palsha o prvním setkání s Patricií Fied, legendární stylistkou seriálu Sex ve městě či filmu Ďábel nosí Pradu, za který byla nominována na Oscara. Obě se opět sešly krátce po uvedení nového snímku Znovu ve hře, na kterém se Pat podílela, a vznikl tak unikátní rozhovor, který právě přinášíme.
Foto: HBO
Ze seriálu Sex ve městě
Foto: Profimedia
Z filmu Ďábel nosí Pradu
Nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem se poprvé setkala s Patricií Field, ikonickou stylistkou a kostýmovou designérkou. Seznámily jsme se v klubu Wall na Miami Beach, krátce po premiéře filmu Sex ve městě. Dodnes si vzpomínám, jaký měla outfit: zlaté flitrové disko kalhoty, krátký sportovní top a unikátní doplňky – od fascinátoru v rudých vlnitých vlastech až po tenisky. A samozřejmě ultra šik brýle. 
Ve chvíli, kdy jsem ji spatřila, problesklo mi hlavou, že vidím dokonalejší verzi Carrie Brandshaw. Byla žoviální, usmívala se, živě gestikulovala s cigaretou v ruce, a když zaslechla hudbu, začala ihned tancovat. Jakmile jsme se seznámily a vyměnily si pár vzájemných komplimentů u sklenky s koktejlem, věděla jsem, že z toho bude dlouholeté přátelství. 

Co kus, to originál

Hvězdná kariéra Patricie Fied, která je proslulá geniální schopností kombinovat couture se second handem, začala ve stejnojmenném butiku na manhattanské ulici Bowery. Pochází z rodiny řecko-arménských přistěhovalců, kteří se vždy věnovali podnikání, takže považovala za přirozené otevřít si svůj vlastní obchod. Butik profilovala jedinečným směrem “co kus, to originál”. Byly to excentrické kousky, které vybírala přes konexe s umělci, návrháři či v bazarech, a butik se rychle stal vyhledávaným místem.
Foto: HBO
Ze seriálu Sex ve městě
Foto: HBO
Ze seriálu Sex ve městě
Foto: HBO
Ze seriálu Sex ve městě
Postupně začala dělat i styling a přehlídky, navštěvovaly ji herečky, hudební hvězdy a vznikala výjimečná přátelství. Sarah Jessica Parker si ji osobně vyžádala jako stylistku seriálu Sex ve městě (za který Pat získala několik ocenění Emmy a Guild Awards) poté, co s ní spolupracovala na filmu Rapsodie v Miami. Následoval seriál Ošklivka Betty, film Ďábel nosí Pradu, za který byla nominována na Oscara, a naposledy prosincový snímek Znovu ve hře s Jennifer Lopez v hlavní roli, která si Patricii opět výslovně přála jako osobní stylistku. A to jsem ještě nezmínila nejnovější dokumentární seriál na CNN s názvem American Style nejen o historii americké módy, kde Pat samozřejmě nemohla chybět.

Vždy o krok napřed

Foto: Courtesy of Patricia Field
ArtFashion Gallery, New York
A není se čemu divit. Kromě toho, že je módní vizionářka, vždy o krok napřed, inspiruje obrovským pracovním nasazením. Je nezastavitelná, pracuje nonstop, a když si občas chce odpočinout od hektického New Yorku a odletí na víkend do svého sezonního sídla na Miami Beach, na pláži ji neuvidíte. Buď tvoří, nebo připravuje další projekt.
Patricia vás odzbrojí přátelskou povahou, díky které ani nevnímáte, že máte před sebou tak slavnou osobnost. A tak spolu listujeme v menu její oblíbené restaurace Mandolin vedle umělecké zóny Wynwood Miami, kde se nachází její pop-up galerie ArtFashion, ochutnáváme řecké speciality a s úsměvem vzpomínáme nad sklenkou vína nejen na její umělecké začátky...
Jak vlastně probíhá styling u filmů a seriálů?
Důkladně si prostuduji scénář a charakter postav, které oblékám. Ale vždy dbám na to, aby oblečení dobře korespondovalo s individualitou každé herečky. Například Jennifer Lopez a Sarah Jessica Parker jsou známé svým osobitým stylem a ten nemůžu ignorovat. Pro mě je důležité dosáhnout souladu mezi stylem postavy ve filmu a danou hereckou osobností.
Jak se pracuje se Sarah Jessicou nebo JLo? Mají něco společného?
Jsou to skutečné profesionálky, nenajdete na nich žádné chyby. Disciplína, příprava, tvrdá práce každý den. JLo například natáčela celý týden v New Yorku. V pátek večer odletěla do Las Vegas, aby odzpívala přes víkend několik show, a v pondělí ráno byla zpět ve studiu v New Yorku ve výborné formě a připravená. To je maximální profesionalita.
Je známo, že nesleduješ trendy, ale jakmile jsi přišla s nějakou novinkou buď ty, nebo herečka, kterou jsi oblékala, vznikl nový hit. Jaký je tvůj názor na současnou módu?
Trendy neuznávám. Nejnovější módu popravdě nesleduji. S výjimkou práce několika dobrých přátel, návrhářů, kteří mě zvou na své přehlídky během fashion weeků, jako je Christian Siriano atd. Stylizuji svou vlastní vizi. Mám ráda mixování různých prvků, které dávají lidem možnost experimentovat s tím, co je pro ně dostupné a podtrhuje jejich individualitu.
Foto: DENISA PALSHA
Pat Field s autorkou textu
Jak se díváš na styl dnešní generace?
New York je středobodem street fashion. V ulicích New Yorku proudí unikátní energie a street style byl vždy mou inspirací. Ale mrzí mě, že si dnešní generace často vybírá mainstreamové oblečení, jako by se vytrácela nápaditost a odvaha a to je škoda. Nikdy mi nezáleželo na tom, jakou značku kdo nosí. Šlo mi o to, aby vzhled vyjadřoval osobnost člověka, aby jednotlivé kousky byly originální. A to je také princip tvorby umělců a designérů, které prezentujeme v naší ArtFashion galerii. 
Ví se o tobě, že jsi nejen fanoušek módy a umění, ale i hudby a tance. Měl noční klub Studio 54 vliv na tvou práci?
Studio 54 bylo neopakovatelné. Fun! Přicházely tam celebrity, osobnosti a tančilo se od momentu, co jste vstoupili do dveří. A všichni byli fantasticky oblečení! Lidé si vychutnávali hudbu i módu. Byla to doba, kdy se lidé do klubu oblékali hvězdně. 
Jsi považována za zakladatelku “moderních legín”, kde se vzal ten nápad?
Inspirace přišla v době, kdy běžel film Pomáda. V poslední scéně má na sobě Olivia Newton-John strečové kalhoty – byly velmi šik. Jednou jsem našla strečovou látku, která byla pohodlná a elastická po všech směrech, a chtěla jsem z ní vytvořit něco praktického, co by ženy rády nosily, bez restrikcí, jako je zip nebo pásek. Tak vznikly moje první legíny. Prodávaly se skvěle. 
Často pracuješ na několika projektech najednou. Kde je však skutečně tvoje srdce?
Ráda pracuji na výjimečných projektech, ale samozřejmě velká část mého srdce patří galerii ArtFashion, kterou jsme v roce 2016 založili v New Yorku. Dnes se už prezentuji prostřednictvím pop-up galerií i mezinárodně. Propagujeme práci umělců, kteří používají oděvy a doplňky jako plátno – malují přímo na ně. Art fashion koncept začal svým způsobem již v butiku na Bowery. Vždy jsem vnímala módu jako uměleckou disciplínu, a tak jsem již v 80. letech prezentovala Jeana Michaela Basquiata a Keitha Haringa ve výkladech butiku a na tričkách. Dnes představujeme mnoho talentovaných umělců, jejichž unikátní kousky nosí hvězdy jako Cardi B., Pink nebo Mary J. Blige. Často jsou vytvořeny na objednávku, takže v nich nepotkáte nikoho jiného a jsou cenově dostupné, aby se dostaly do ulic. 
Fascinuje mě, že při všech pracovních povinnostech tě můžeme každý den potkat v galerii, kde trpělivě odpovídáš na otázky zákazníků a sdílíš s nimi svoje zkušenosti...
Do galerie chodím denně. Je pro mě velmi důležité mít kontakt s lidmi, kterým se naše tvorba líbí. Tam jsou mé kořeny, (říká Pat a přitom převrací prázdný hrneček od turecké kávy na talířek. “Vidíš? To mě naučila moje babička. Kávová sedlina vytvořila obraz, v tomto případě vidím městečko Santorini, pohoří a pláž.”)
Co bys vzkázala současné generaci začínajících talentů?
V první řadě musíte vědět, kdo jste, poznat sami sebe. To je podle mě zásadní. Vědět, co chcete, v co věříte. A realizovat to. Následujte svoje srdce, svou vášeň a hlavně have fun with it!