Novinky

Socha Svobody je moje kmotřenka, říká Diane von Fürstenberg

Diane von Fürstenberg, nejvlivnější ženská osobnost ve světě fashion od dob Coco Chanel, předsedkyně CFDA, módní magnátka známá svými zavinovacími šaty, filantropka a televizní osobnost, si nyní může přidat na seznam úspěchů další mimořádných milník – otevření nového muzea na Liberty Island.
Foto:  Bryan Bedder / Stringer / Getty Images
Diane von Fürstenberg
„Je to moje kmotřenka,“ říká Diane s úsměvem a ukazuje přitom na sochu Svobody. Jako patronka celého projektu získala na otevření muzea neuvěřitelných 100 milionů dolarů. 
Po oficiální zahajovací noci, které se účastnily celebrity jako Oprah Winfrey, Tony Bennet, Gloria Estefan, Hillary Clinton, Michael Bloomberg, David Letterman nebo Seth Meyers, jsem se připojila k Dianině okruhu přátel a rodinných příslušníků na soukromém pikniku, který se konal za západu slunce na Liberty Island. Připíjelo na úspěšnou misi a oslavovala nástěnná umělecká instalace naší společné kamarádky Anh Duong.

50 hvězd podle Anh Duong

Umělkyně, herečka a modelka Anh Duong, známá jako múza Lacroixe, Dolce a Gabbany nebo Galliana, která spolupracovala s proslulými módními designéry a předváděla na mezinárodních molech v 90. letech, se po ukončení modelingové kariéry stala významnou postavou uměleckého světa jako portrétistka a sochařka. 
A když přeskočíme až do roku 2019, Anh, jež vytvořila žánr „true selfies“, nyní vystavuje svá díla ve velkých galeriích po celém světě. „S Dianou jsem se poprvé setkala na přehlídce v Paříži. Sblížily jsme se, když mě požádala, abych malovala její portrét, který se nyní vystavuje v National Portrait Gallery ve Washingtonu. Výborně se nám spolupracuje, vážíme si jedna druhé a je mezi námi důvěra.“
Není divu, že Diane von Fürstenberg pověřila Anh Duong, aby vytvořila 50 hvězd pro centrální nástěnné umělecké dílo instalované mezi fragmenty Gustava Eiffela z původní sochy Svobody. Každá hvězda je pak věnovaná dárcům z oblasti módy, umění a obchodu.
Foto: @denisapalsha
Anh Duong
„Spodní část hvězd je zakřivená,“ vysvětluje Anh. „Instalovala jsem každou z nich pod jiným úhlem, aby odrážely světlo různými směry. Chtěla jsem, aby navzájem mezi sebou vedly dialog. Pokud tvoříte sochařské dílo nebo malujete, vždy je to dialog. A když se sestavují části instalace dohromady, je to jako dirigovat orchestr – musíte mít vizi, jak budou jednotlivé části spolu komunikovat.“

Havel a kořeny v Československu

Hosté pikniku nastoupili na trajekt a vychutnali si jízdu lodí na Liberty Island. Ostrov byl pro veřejnost uzavřen, takže si ho mohli užít v soukromé atmosféře, a muzeem je provedla sama Diane von Fürstenberg. Měla jsem tak skvělou příležitost si s ní popovídat o jejích kořenech v Československu a vyslechnout si příběhy o přátelství s prezidentem Havlem.
Zatímco někteří se rozhodli vystoupat 377 schodů až nahoru do koruny sochy, jiní se sešli k poslechu jazzové hudby, která navodila tu správnou atmosféru na večeři v piknikovém stylu. Diana, jakožto výtečná hostitelka, procházela mezi stoly s odzbrojujícím úsměvem a po večeři pronesla autentickou řeč s přípitkem a pozvánkou k závěrečné procházce. „Pokaždé, když jsem tady, myslím na to, že tento ostrov je perfektním místem pro výjimečné události, jako je například svatba, ale já už vdaná jsem (smích). Takže nyní, když už je otevřené i muzeum, budu muset přijít s nějakou extravagantnější událostí, abychom se zde znovu sešli a mohli oslavovat!“
Než nás loď odvezla zpátky, šla jsem se ještě projít s Dianou a Anh kolem ostrova, když se naše hostitelka zastavila, aby pozdravila svou „kmotřenku“, vystupující z temné noci v celé své majestátnosti. Uvažovaly jsme o významu sochy Svobody a smyslu pochodně v našich životech.
Nedovedu si představit lepší místo, kde strávit večer, než být obklopena klidnou scenérií Liberty Island, uměním nového muzea, ve společnosti ikonické Diane von Fürstenberg, která následující den velkolepě předala svou pochodeň předsednictví CFDA novému nástupci.