Novinky

Anna Dello Russo: Snažím se mít to nejlepší od každé značky

Kde se objeví, tam je středem pozornosti. Běží za ní zástupy fotografů, zastavuje dopravu, kolemjdoucí si fotí každý její krok. Průkopnice street stylu, múza influencerů, fashion maniac. Anna Dello Russo, editor-at-large Vogue Japan, má statut celebrity módního světa. Anna je značka. Anna je móda. Nezastavitelná, nepřehlédnutelná, nepředvídatelná. O svém šatníku, práci a návratu do školy promluvila v rozhovoru pro Vogue Czechoslovakia.
Co bylo impulzem k tomu, že jsi povýšila z editorky na nejvíce fotografovanou celebritu módního světa?
Uvědomila jsem si, že začala nová éra. Webová revoluce byla něco, co jsme dosud nezažili. Éra sociálních médií rychle přitáhla každého, kdo měl odvahu a ambice předvést na ulici unikátní styl. Pracovala jsem dvacet let za kamerou, ale pochopila jsem, že přehlídkové molo a časopisy už nejsou tím jediným elitním místem, kde se prezentuje nová móda jako v 90. letech. Proto jsem se ihned chopila této příležitosti. Byla to oslava mé práce, image, osobnosti. Tato revoluce otevřela příležitost pro všechny bez ohledu na věk, postavu, výšku, každý se mohl stát součástí a zapojit se.
Foto: Christian Vierig/Getty Images
Kdo nejvíce ovlivnil tvůj přístup k módě?
Měla jsem obrovské štěstí na úžasné mentory. Začala jsem studiem módy v Domus Academy, kde byl mým profesorem Gianfranco Ferré. Poté jsem nastoupila do Vogue Italia a L'Uomo Vogue. Zde byla po dobu osmnácti let mou mentorkou Franca Sozzani. Ta mě ovlivnila nejvýrazněji, byla to naprostá špička ve svém oboru.
Mnohokrát jsi řekla: „Já jsem móda.“ Co pro tebe móda vlastně znamená?
Móda je pro mě jazyk, komunikační prostředek, který vyjadřuje postoj moderní ženy. Je dynamická, bez konformit a přísných pravidel. Já sama komunikuji prostřednictvím módy. Můj styl vyjadřuje různé části mé osobnosti, odráží mou náladu, fantazie, představy, vize, to vše s vysokou dávkou odvahy. Móda mi dává svobodu. Pokud máte sebevědomí a jste otevřeni experimentům, můžete prostřednictvím módy neomezeně komunikovat. 
Jaký je tvůj pohled na trendy?
Trendy jsou důležité pro mou práci. Ráda si s nimi hraji, mixuji je. Jako byste byli uprostřed moře na lodi, z jedné strany fouká vítr, ale můžete si s větrem též pohrát a otočit směr plavby, vydat se jiným směrem po svém. Trendy musím poznat a pochopit je – je to součást práce editora. Ale zároveň můžete do trendu vnést i velmi osobní prvky. 
Tvůj první módní kousek, který jsi dostala už ve dvanácti letech od svého otce, byl set od Fendi. Kdyby sis dnes mohla vybrat, co by to bylo? Která je tvá nejoblíbenější značka?
To se nedá říct. Móda je pro mě jako náhrdelník, jehož všechny části musí tvořit pevný celek, aby držel pohromadě. Patří tam všechny značky, jinak by se náhrdelník rozpadl.
Foto:  Marc Piasecki/WireImage
Co tvoje skříň, o které každý mluví, respektive celý tvůj byt, který se stal exkluzívní skříní. Jak je v současné době velká?
Přestože tam již některé kousky nejsou, stále je dost plná. Zbožňuji stát uprostřed a plánovat. Celý rok se tak připravuji na různé focení a vybírám doplňky. Momentálně je skříň velká tak akorát. Víš, stále potřebuji své pracovní nástroje - doplňky. Sbírala jsem je celé roky, jako když umělec neustále nakupuje obrazy v galeriích.
Jsi spíš na kabelky, nebo na boty?
Jsem posedlá doplňky. Zbožňuji šperky a netradiční klobouky. Mám obecně ráda výjimečné věci. Ale originální klobouk a šperk je všechno. 
Co pro tebe znamenají fashion weeky?
Je to jako pro věřícího jít do kostela. Nemůžu bez nich být. Zbožňuju je. Fashion weeky jsou pro mě oslava módy a kreativity a příležitost sdílet kreativitu s druhými. Outfity chystám celý rok. Je to kontinuální proces – něco vidím a vím, že to bude kus na editorial, na gala nebo na specifický fashion week.
Kolik outfitů vystřídáš během fashion weeku v Miláně, kde máš k dispozici celou svou skříň?
Outfitů vystřídám celkem dost, ale v posledních několika letech jsem udělala změnu. Měla jsem pocit, že je třeba zdůraznit otázku ekologie, to znamená i méně outfitů, a proto si některé věci oblékám několikrát. Když chci mluvit o nějakém problému, musím být sama příkladem. 
Foto: Pascal Le Segretain/Getty Images
Kolik kufrů si bereš do Paříže nebo do New Yorku? Jak se balíš na fashion weeky?
Jsem nejlepší zákazník FedExu. Hodně věcí posílám a samozřejmě si několik kufrů beru s sebou. Ale převážně všechno posílám poštou. Outfity a doplňky jsou moje abeceda, můj jazyk, můj výrobní prostředek. Ale posledních pět let už s sebou tolik věcí neberu. Chci zdůraznit, že bychom se měli starat o naši planetu, recyklovat, omezit odpad, používat méně plastů, věnovat více pozornosti přírodě, tedy nemít tolik zbytečností. Vybírám si tak opatrněji a na cesty si beru podstatně méně věcí. Tento odkaz se také týkal mé skříně, když jsem se loni rozhodla uspořádat aukci ve prospěch studentů módy.
Coby nemělo chybět opravdovému fashionistovi?
Já osobně se snažím mít to nejlepší od každé značky, kolekce. Když máte ty nejlepší kusy, budou nadčasové.
Podle horoskopu jsi dubnový energický Beran, ale vzhledem k tvému hektickému životnímu stylu, cestování a kreativní práci se určitě také někdy cítíš unavená. Co je pro tebe nejlepší relaxace a ideální dovolená?
Nemůžu existovat bez jógy, plavání a meditace. Tak získávám rovnováhu, duševní i fyzickou. Denně vstávám v šest hodin, plavu, cvičím a pak medituji. Tento režim si udržuji na cestách i doma, potřebuji to každý den. Vždycky mám hotel s bazénem. Samozřejmě také používám masky a podobně, ale věřím, že pokud máte zdravý způsob života každý den, odráží se to i na pleti, takže pak je péče o sebe velmi jednoduchou záležitostí. 
Foto: Denisa Palsha @denisapalsha
Ideální muž? Předpokládám, že je to Angelo.
Ano, je nesmírně důležité mít rovnováhu. Pro mě je to rovnováha mezi prací a rodinou. Jsem přesvědčená, že o vztah je nutné se cíleně starat, kultivovat jej, věnovat mu čas. Dosud jsem byla jen já a móda. Mít vyrovnaný život a dobrý vztah má skutečně pozitivní vliv na vše ostatní – pro mě je soukromí stejná priorita jako práce. 
Loni jsi vydala knihu. Jak tento projekt vznikl?
Byla to součást mého benefičního projektu na podporu studentů módy. Cítila jsem, že po třiceti letech kariéry nastal ten správný čas předat své zkušenosti nové generaci. Bylo to prostřednictví knihy, kterou jsem připravovala dva roky, a módní přehlídky s aukcí mých top looků za celou kariéru. Ale hlavně šlo o mou potřebu něco předat. Chtěla jsem, aby kniha byla odlehčená, pozitivně laděná, aby vyjadřovala mou osobnost a myšlení. Zároveň však měla být i vážná ve smyslu přístupu k módě.
Minulý rok byl důležitým mezníkem tvé kariéry. Byl to konec jedné éry, nebo začátek nové Anny? Jaká bude Anna budoucnosti?
Je čas jít zpátky do školy. Ujala jsem se role ambasadorky v Istituto Marangoni a učím studenty módu. Chci se podělit se o své zkušenosti, stát se mentorem jiných, starat se o ně. Moje budoucnost jsou mí studenti. 
Mnohé dívky se snaží být jako ty, vypadat jako Anna Dello Russo.
Miluji to, jsem velmi šťastná, když vidím, že děvčata se snaží být extravagantní, unikátní a zbožňuji blogerky a influencerky. To je přesně to, co potřebujeme. Je to nová doba. Stále připomínám svým studentům: Máte velkou příležitost, nový kanál – sociální média a web, pomocí kterých se můžete vyjádřit.