Summer Vibes

Candice Swanepoel: Roli matky beru velmi vážně

Jihoafrická supermodelka Candice Swanepoel byla jednou z hvězd Miami Swim Fashion Weeku SS 2020, kde představila svou udržitelnou kolekci plavek Tropic of C. Sedly jsme si spolu na kus řeči, abychom probraly, jak zvládá skloubit roli kreativní ředitelky módní značky s mateřstvím i charitativní prací a při tom všem si dokáže udržet bezchybnou vizáž andílka Victoria’s Secret.
Jsem hrozně zvědavá na váš životní styl, jak se vám daří udržet si tak skvělou postavu, pleť bez vrásek, zářící pokožku, co jíte?
Můj životní styl se změnil od doby, co mám děti, ale snažím se pravidelně cvičit, jím zdravou, vyváženou stravu. Vlastně jím všechno, co dávám dětem. Vyrostla jsem na farmě v Jižní Africe a strávila spoustu času v Brazílii, moje děti proto jedí zeleninu, ryby, rýži, fazole a stravujeme se spolu. Ráda si připravuji i své beauty smoothies s kolagenem, kokosovým olejem, proteinovým práškem. Zasytí mě a jsou zdravé.
Jaká je vaše beauty rutina?  
Miluju sheet masky. Doma si dávám často hydratační, pokud nemám čas jít ke kosmetičce. Je pro mě velmi důležité pleť dobře vyčistit, jako modelka mám často při přehlídkách nánosy make-upu, takže odlíčení je zásadní. Neustále používám SPF 45, protože jsem ráda na slunci. Miluju život na pláži, ale vyhýbám se opalování obličeje.
Jak se vaše péče o pleť liší ve dnech, kdy se připravujete na přehlídku či focení?
Není to až takový rozdíl, jen musím dbát na perfektní načasování. Několik týdnů před přehlídkou používám čisticí masky a chodím ke kosmetičce na hloubkové čištění, protože pokožka potřebuje čas, aby se zklidnila. Týden před akcí provádím intenzivní hydrataci, aplikuji séra s větším množstvím vitaminu C a LED terapii. Ale skutečně věřím, že nejdůležitější je udržet si vnitřní zdraví po celý rok – pít hodně vody, zdravě jíst a spát.
Foto: SIMON SOON
Foto: SIMON SOON
Vyspíte se dost, když máte doma miminko a batole?
Zas tolik se s nimi nevyspím, obzvlášť když můj starší, kterému jsou tři roky, přináší vždycky po pár týdnech ze školky nějakou rýmu. Tím pádem se daleko víc budí, ale zvykla jsem si na to. Spím, kdykoli to jde.
Jak jste se dostala zpět do formy po dvou těhotenstvích, mezi kterými jste předváděla pro Victoria’s Secret? Máte nějaký tip?
Na každého platí něco jiného. Musíte se řídit tím, jak funguje vaše tělo. Já mám tendenci k přirozené štíhlosti, vlastně jsem se vždycky spíš musela snažit, abych si udržela svalovou hmotu, hubnu, když jsem ve stresu. Samozřejmě jsem musela i cvičit. Nikdy jsem však nebyla ten typ, co cvičí každý den. Svaly si mezi cvičením potřebují nějaký den odpočinout, zároveň mám ráda přirozené křivky a tvar ženského těla. 
Cvičíte víc, když se chystáte na přehlídku nebo focení v plavkách?
Než jsem měla děti, chodívala jsem pravidelně do fitka 3x týdně. Teď jsem na konci dne vyčerpaná. Snažím se cvičit každý třetí až čtvrtý den tak třicet minut. Jako matka mám aktivní život, a to, že za dětmi neustále běhám, mě vlastně udržuje ve formě.
Co vás přivedlo k rozhodnutí navrhovat plavky?
Přitahovalo mě to už od dětství. Moje maminka bývala učitelkou tance a pořádala taneční vystoupení, vždy nám zbyly nějaké nylonky a já si z nich jako holčička vyráběla vlastní bikiny. Jako modelka jsem pak předváděla velké množství plavek a často jsem přemýšlela, jak je vylepšit. Když jsem byla těhotná, cítila jsem, že přišel ten pravý čas začít s vlastní značkou. A teď už jsme tu téměř tři roky!
Foto: Tropic of C
Foto: Tropic of C
Jaká je typická zákaznice vaší značky Tropic of C?
Je chic, silná osobnost, sofistikovaná, hodně cestuje, má svobodného ducha a je spojena s přírodou. Proto i na našich fotkách málokdy vidíte bazény, fotíme v přírodě.
Jak vypadá kreativní proces při navrhování?
Miluju kreativní proces! Ráda sním o barvách, střihu, o tom, jak budou jednotlivé kousky vypadat. Přijdu s inspirací a pak vybíráme látky. První prototyp dokončíme přímo na mně, obléknu si ho a hrajeme si s látkou podle mojí původní vize. Taky ráda řídím focení. Vše od výběru lokality až k závěrečným detailům.
Řekněte nám více o nejnovějších kolekcích. 
Připravujeme dvě kolekce za rok, resort a jaro/léto. Díky tomu, že pocházím z Jižní Afriky, inspirují mě etnické kultury. V poslední kolekci máme řadu zemitých barev, v resort line najdete zvířecí motivy a fotili jsme v Keni. Máme rovněž signature kolekci v černé a bílé barvě. Mám ráda siluetu, která je trochu vintage, oblečení je inspirováno stylem 50. nebo 70. let, ale dala jsem mu moderní akcent. Inspirace sbírám na cestách. A protože stále hodně cestuji, mám ráda univerzální kousky. I dnes mám na sobě plavky, které nosím jako top, se sukní. 
Jste známá svým ekologickým myšlením, odráží se tento postoj i v kolekcích?
Od počátku, co jsem začala pracovat na kolekci plavek, byl pro mě aspekt udržitelnosti zásadní. Nikdy bych nedopustila, abych kvůli byznysu zahltila planetu další várkou plastů. Hodně používáme Econyl (recyklovaný nylon z vyřazených rybářských sítí). Naším cílem je 100% udržitelnost materiálu, zatím jsme na 70 %. Dbáme i na to, aby naše obalové materiály byly jednoduché a biologicky odbouratelné. 
Ohromuje mě, že kromě veškeré práce se také zapojujete do humanitární činnosti.
V určitém momentu své kariéry modelky jsem cítila, že chci také něco dávat, nějak pomáhat. Měla jsem možnost navštívit organizaci Mothers to Mothers a vyslechla spoustu dojemných příběhů žen nakažených virem HIV, které se mě dotkly ještě více poté, co jsem se sama stala matkou. Tyto ženy většinou během těhotenství zjistí, že mají AIDS, jejich rodiny je zavrhnou a zůstávají bez pomoci. Mothers to Mothers jim umožňuje nepřenášet nemoc na svoje děti. Pro matku je neopakovatelný pocit, když ví, že její dítě bude mít zdravý život. S Tropic of C se snažíme pro ně udělat co nejvíce, ale již před lety jsem vytvořila kolekci džínů, kde část výtěžku šla na podporu této organizace.
Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images for Victoria's Secret
Foto: Karwai Tang/WireImage
Jak všechny své aktivity zvládáte propojit s mateřstvím?
Mám štěstí, že pracuju s tolika úžasnými lidmi, kteří plně chápou potřeby rodiny. Také to, že jsem vytvořila vlastní značku, mi umožňuje lépe plánovat pracovní čas. Samozřejmě také musím říci ne na spoustu úžasných nabídek. Čas s malými dětmi se vám už nikdy nevrátí a roli matky beru velmi vážně. Během jednoho projektu jsem se vracela dokonce 2x za týden z Evropy do New Yorku, jen abych mohla na den děti vidět. Rodinu jsem vždy velmi chtěla, chvíli trvalo, než se mi podařilo otěhotnět, a roli matky miluju. Proto si mateřství vychutnávám včetně veškeré práce kolem dětí. 
Časopis Maxim vás před pár lety vyhlásil za nejatraktivnější ženu roku. Na co myslíte, když čtete takové články nebo když vidíte sama sebe na Victoria’s Secret přehlídce v diamantové podprsence?
Dívám se na sebe jako na své profesní já, uvnitř se tak necítím. Tohle je vnější hodnocení, hezky se to poslouchá, ale já znám svoje skutečné já. Doma jsem normální holka, takhle nevypadám, když vyměňuji dětem plenky nebo utírám nos.
Co je na modelingu nejtěžší?  
Modeling je docela osamělý způsob života. Před nástupem sociálních médií tomu tak bylo daleko více. Čekala jsem hodiny na přehlídku a mou jedinou společnicí byla knížka. Sociální média hodně změnila. Můžete být neustále ve spojení se svou rodinou, s přáteli. Lidé se mě často ptají, jak jsem se dostala na vrchol. Všechno je to však výsledek tvrdé práce. Dřiny, která nikdy nekončí.
Co byste poradila aspirujícím modelkám?
Snaž se být svá, najdi si svůj styl a osobnost a pracuj na ní. Drž se své individuality, spíše než aby ses snažila být jako ostatní holky, co letí na Instagramu, protože jinak se ztratíš v milionu dalších.