Společnost

Umění být a nechat být – nejen v roce Dřevěného Draka

Každý konec je začátkem něčeho nového a každý začátek potřebuje předtím také konec. Loučení je současně šancí otevřít dveře příležitostem a udělat ten první, nejdůležitější krok. Změny si žádají výrazné předěly a jeden takový nás čeká už 10. února 2024, kdy podle asijského kalendáře vstupujeme do roku Dřevěného Draka.
Foto: Roman Nguyen
Každé ráno, každé pondělí, každý měsíc – nebo právě teď. To jsou všechno možnosti začít nanovo a jinak. Předsevzetí nejsou, nebo by dokonce neměla být vázána na nějaký konkrétní okamžik, ukotvení v čase jim ale pomáhá. Rozmyslete si proto dobře, s čím si do roku Dřevěného Draka přejete vstoupit a jak využijete jeho elegantní energii. Pokud vás čeká změna v profesním nebo osobním životě, je to ideální příležitost zvládnout vše s grácií. Kariérové změny se často podobají milostným rozchodům, mohou být nepříjemné, stejně jako přátelské. Přestože můžete ovlivnit pouze svou část, jde o polovinu úspěchu. Erich Fromm ve své knize Mít, či být vysvětluje podstatu autentického prožívání a hlubokého sebepoznání. Člověka nedefinují pozice, funkce či jakékoliv materiální statky, ale to, jak nese tíhu vlastní existence, a konkrétní činy v různě náročných situacích. Umění být je přitom stejně důležité jako schopnost nechat být. Jak zvládnout jakýkoliv konec s důstojností britské královny? Zaprvé: těšte se na nový (čtěte skvělý) začátek.  

Vděčnost za vše dobré

Všechny vztahy, včetně těch pracovních, přinášejí člověku příležitost k osobnímu rozvoji a růstu. A také různé životní lekce. Ať už jsou vítané, nebo ne, jejich výsledkem může být posílená odolnost i odhodlání. Pokud se budete ohlížet zpět, soustřeďte se vždy na to dobré. Tedy na to, co jste se naučili, na přátelství, která přetrvají, a cenné zkušenosti, díky kterým získáváte výhodu pro budoucnost. Pokud jste někde zakopli, poučte se, zvedněte a pokračujte v cestě. Vděčnost a pozitivní naladění podle psychologů přispívají k subjektivně vnímanému pocitu štěstí významnou měrou. 

Šance pro dobré vztahy 

Někdy je těžké poznat správný okamžik, kdy nastal čas vydat se dál. Každý takový moment s sebou přináší spoustu emocí. Je to přirozené, lidské, ale všeho s mírou. Vnímejte své pocity, dejte jim potřebný prostor, reagujte však s odstupem. Více než kdy jindy platí: mlčeti zlato a čas léčí. Dobrým příkladem zvládnutého odchodu mohou být takzvané alumni sítě, díky nimž společnosti dokáží i po odchodu talentovaných kolegů dál využívat jejich potenciál a kontakty ku prospěchu všech zúčastněných. Vyrovnané vztahy jsou nejen známkou emoční zralosti, ale také nezpochybnitelným znakem úspěšného brandu.  
Přemýšlejte nad tím, co chcete lidem okolo sdělit.

Pracujte na sobě

Každá změna představuje příležitost, a to beze zbytku. Dá vám totiž novou energii a možná se pustíte do něčeho, co jste zatím odkládali. Nový jazyk, nový jídelníček, nový účes, nový sport? Žádný problém a zázraky se (někdy) dějí na počkání. Než se vydáte dál, dopřejte si chvíli na promyšlení svých slabých a silných stránek. Nikdo není dokonalý a žádný rozchod černobílý. Zvažte, na co si třeba dát příště větší pozor, čeho se vyvarovat, co naopak nabídnout. Dobře se znát je klíčem nejen k profesnímu úspěchu. Nezůstavejte ale v zajetých kolejích, opusťte svou komfortní zónu. Nebojte se chybovat, protože každý omyl vás opět posouvá dál. Slovy Johna Lennona: „Na konci vždy vše dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, tak to potom ještě není konec.“ Do nové práce se vydejte s čistým štítem a otevřenými možnostmi. 

Inspirujte vlastním příkladem

S grácií zvládnutá rozluka se promění ve vaši nejlepší referenci. Chování ve vypjatých situacích nebo způsob, jakým člověk využívá převahu, hodně vypovídá o vnitřním nastavení, svědomí a skutečných hodnotách. Zejména pokud aspirujete na vedoucí pozice a jste odhodláni nést zodpovědnost za pohodu a výkon týmu, každým svým činem vysíláte lidem okolo nepřehlédnutelné signály. Přemýšlejte proto nad tím, co chcete sdělit, co ukazujete a jak se (doslova) vyjadřujete. Tvořte své vlastní příběhy. Buďte čitelní, autentičtí a inspirativní. Rok Dřevěného Draka nahrává silným osobnostem a úspěchům v kariéře. Ať už na takové horoskopy věříte, či nikoliv, dračí noblesa, velkorysost a nadhled sluší každému a v každém případě.