Man

Denek K o velkých kampaních i dětství v Ostravě

Ve škole se mu děti posmívaly, dnes ho najdete v kampaních velkých značek po boku Iriny Shayk a Gigi Hadid či na červeném koberci Met Gala vedle Jeremyho Scotta, Katy Perry a Gwen Stefani. Čech Zdeněk Kania, známý také pod jménem Denek K, je novou tváří ve světě mužského modelingu, seznamte se.
Po přehlídce značky Jeremy Scott v New Yorku jsem se jako obvykle ocitla v zákulisí, abych Jeremymu poblahopřála. Překvapil mne hned u vchodu: „Musím tě seznámit s Denkem, je to Čech a naše velká hvězda!“ 
Přiběhl usměvavý kluk, který se převlékal za pochodu a jehož jsem znala z posledních kampaní Moschino, Tom Ford i z catwalku. Stačilo prohodit pár slov a hned jsem měla pocit, že se vidím s dlouholetým kamarádem. Pár týdnů poté jsme si spolu povídali o úskalích mužského modelingu, o životním stylu a samozřejmě o hvězdách, které jsou dnes již v okruhu jeho známých. 
Foto: Frazer Harrison/Getty Images for NYFW: The Shows
Foto: Dia Dipasupil/Getty Images for NYFW: The Shows
Foto: Mike Coppola/Getty Images for NYFW: The Shows
Jak jste se dostal k modelingu? Bylo to něco, po čem jste vždy toužil?  
Vyrůstal jsem v Ostravě, a i když mi lidé říkali, že vypadám jako z katalogu, u nás doma byl tehdy mužský modeling tabu. Jeden známý mě pak doporučil agentuře v Londýně. Odletěl jsem na jejich pozvání, aniž bych tušil, do čeho jdu. Nemluvil jsem moc anglicky, na prvním meetingu jsem musel použít translator. Byl to pro mě docela šok, když mě agentura hned poslala na focení pro časopis, pak přišla první titulka a najednou se to rozjelo.
Pamatujete si svou první práci pro velkou značku?  
Úplně přesně. Po prvních několika týdnech focení v Londýně přišel Milan Fashion Week, kde jsem dostal nabídku předvádět pro Moschino. Najednou jsem pracoval se všemi slavnými hvězdami modelingu, se samotným Jeremym Scottem a později jsem už fotil jejich kampaň s proslulým fotografem Stevenem Meiselem a modelkami Irinou Shayk a Gigi Hadid.
Co děláte raději, přehlídky, nebo focení?  
Mám rád obojí. Kampaně jsou skvělé, protože když se pak vidíte na letišti a billboardech, je to velká pocta a příjemný pocit. Na druhou stranu přehlídka, byť by trvala několik minut, má úžasnou energii. 
Jak o sebe pečujete, abyste si udržel perfektní vzhled?
Tělo a obličej jsou naše výrobní prostředky, takže pečovat o sebe musím. V první řadě zdravě jím. Už léta vynechávám smažené pokrmy, nejím žádný fast food ani cukr. Pokud už musím sladké, dám si jen ovoce, a když hodně pracuju, dopřeju si občas čokoládu. Vynechávám kofein a alkohol nepiju téměř vůbec, jen při společenských příležitostech.
To je docela tvrdý režim. Jak je tomu před kampaní?  
V období příprav mám trochu přísnější dietu – žádný tuk, cukr, pečivo, těstoviny. Nepiju vůbec slazené ani sycené nápoje, jen neperlivou vodu.  
Na Instagramu vidím, že se intenzivně věnujete fitness. Jaký je váš běžný režim?  
Hned ráno, ještě na lačno, chodím běhat. Poté si dám vysokoproteinovou snídani. Odpoledne nebo večer pak jdu posilovat do fitka. Cvičím vždy 3 dny po sobě a poté mám jeden den volno, abych nechal svaly odpočinout. 
A co beauty rutina?
Jelikož cestuji po světě a často měním prostředí, mám hodně vysušenou pokožku, protože všude je voda s jiným pH. Dvakrát denně si čistím obličej speciálním mýdlem a hodně pleť hydratuji, i třikrát denně. Na masky si moc nepotrpím, i když před Met Gala jsem vyzkoušel jednu se zlatem a musím přiznat, že byla vynikající. A když mi vyskočí nějaké překvapení na obličeji, tee tree olej vždycky funguje. Mám i jeden osvědčený tip na celkovou kondici. Býval jsem často nastydlý z klimatizace a změny prostředí, ale od té doby, co užívám spirulinu, nebyl jsem nemocný už dva roky! A necítím ani únavu, mám pocit, že mě vždycky nakopne. 
Máte nějakou radu pro muže, kteří začínají s modelingem?
Hlavně vydržet. Nenechat se odradit. Myslet pozitivně i ve chvílích, kdy se věci nedějí podle plánů. Ze začátku můžete zažít hodně zklamání. Člověk nedělá kampaně a nebere velké peníze ze dne na den. Je to tvrdá práce a první rok je velmi náročný. V začátcích často bydlíte společně s více modely a je nutné vydržet tlak byznysu, konkurence a se všemi dobře vycházet. 
Kdo vás inspiruje, jaký je váš nejoblíbenější designér?
Jeremy Scott. Výborně se mi s ním pracuje. Je to nesmírně pozitivní člověk a velice profesionální. Do práce přichází vždy s dobrou náladou, a i když toho má hodně, nedá to na sobě znát. Jeho kreativita je obdivuhodná. Umí s lidmi dobře pracovat, a všichni ho proto mají rádi.  
Jaké jsou podle vás nejvýraznější změny v modelingu za poslední léta?  
Využití sociálních sítí. Je důležité, aby měl model dobré portfolio a dnes se tím portfoliem stal Instagram. Klienti sledují, co komunikujete, konzistenci vašich příspěvků. Dívají se, zda je to profesionální. Než jsem vstoupil do modelingu, moc jsem na sociálních sítích nebyl. Vůbec jsem nechtěl ukazovat svoje soukromí, ale v dnešní době je to při této práci nutnost. Na sociálních sítích by měl určitě každý model zapracovat.
Jaký je to pocit vidět se díky kampani ve výloze obchodních domů po celém světě?
Je to příjemné, to je ta hezká stránka práce. Když jsem vyrůstal, zažíval jsem pravý opak toho, co je teď. Děti se mi smály, protože jsem měl výrazné rty. Dnes je tomu naopak, když designéři vidí moje fotky z mládí, nechápou, proč jsem s modelingem nezačal už dříve. Takže vidět se v kampani velké značky je opravdu úžasný pocit, protože to je výsledek tvrdé práce, zúročení všech těch diet, únavného cestování, jet lagů.
S tím souvisí i účast na Met Gala.
Nikdy mě nenapadlo, že se dostanu na Met Gala! Byl to obrovský kariérní skok. Postavit se na červený koberec vedle nejúspěšnějších hvězd jako Katy Perry, Gwen Stefani, Maluma, Stella Maxwell a pózovat před tolika fotografy, to člověk nezažívá každý den. Přiznám se, že jsem si to užíval. S Katy Perry mám i jedinečnou příhodu. Měla na sobě šaty v podobě lustru a poté se převlékla do kostýmu hamburgeru, ve kterém si téměř nemohla sednout. Nemohla v něm ani pohybovat rukama a sama si držet drink. Seděl jsem vedle ní u stolu a každou chvíli na mě mrkla a řekla: „Zlato, dáš mi napít?“
Jak trávíte volný čas, když můžete vypnout?  
Upřímně řečeno nejraději jedu do Česka za maminkou a sestrou. Vracet se domů je pro mě ta největší vzácnost. 
A co plány do budoucna?
Modeling, kampaně a pak možná posun i do něčeho nového. Jsem vděčný za to, kam jsem se v kariéře dostal, a jsem otevřený všemu novému, co mi život přinese.