Přehlídky

Michael Kors 40th Anniversary Fall/Winter 2021

Americký návrhář ready-to-wear kolekcí a luxusních doplňků, filantrop, aktivista a držitel mnoha ocenění právě slaví 40. výročí své značky. Od hvězdné kariéry v módě po nadšení pro divadlo, přečtěte si exkluzivní interview s Michaelem Korsem a podívejte se na představení kolekce pro podzim a zimu 2021.
Blahopřeji k nové kolekci u příležitosti 40. výročí značky i k jejímu unikátnímu uvedení živým vstupem z Broadwaye. Proč bylo pro vás důležité oslavit divadelní scénu?
Když mi bylo pět let, viděl jsem první divadelní představení a od té doby začalo moje silné pouto k divadlu. Často si říkám, že kdybych nebyl návrhářem, byl bych určitě producentem na Broadwayi. Pandemie měla velmi silný dopad na Broadway a divadlo vůbec a jsem vděčný, že můžu spojit 40. výročí značky s podporou divadelního oboru, který přináší radost a inspiraci celému světu.
Aktuálně je v prodeji kolekce na jaro a léto 2021, řekněte nám něco i o ní, co vás inspirovalo?
Navrhoval jsem ji s mnohem hlubším zamyšlením než jakoukoli předchozí kolekci. V lockdownu jsem měl totiž pocit, že se nám vytrácí radost z oblékání. Přemýšlel jsem, jak ji vrátit zpátky. Chtěl jsem se zaměřit na jednoduchost, která byla svým způsobem uklidňující v tomto nelehkém období, ale zkombinovat ji s luxusem a prvky, které budou nadčasové.
Máte v kolekci zvlášť oblíbené kousky?
Je těžké vybrat několik oblíbených, ale obecně mám rád looky, které si hrajou s větrem a pohybem, ať už jsou to květované šaty s raglánovým rukávem, nebo pohodlné lněné obleky. Kašmírové svetry s asymetrickými výstřihy, ručně tkané třásňové tuniky, flitrové dlouhé šaty, které můžete nosit na speciální příležitost nebo kombinovat s doplňky na všední den. Co se týká doplňků, must have jsou pro mě ručně tkané minaudière kabelky a pohodlné kožené sandály.
Začal jste navrhovat už v pěti letech. Jaké byly vaše začátky?
Moje rodina byla posedlá módou. Dědeček pracoval v textilním oboru, maminka byla modelka a babička ředitelkou střední školy, která si nikdy neoblékla stejné šaty. Povídat si o módě při večeři s rodinou byla samozřejmost mého života od dětství. Když mi bylo pět, navrhl jsem svatební šaty, a v jedenácti jsem otevřel svůj první obchod ve sklepě našeho domu. Prodával jsem batikovaná trička a macramé. Bylo už tehdy více než jasné, že u módy zůstanu.
Letos slavíte už čtyřicetileté výročí, co je tajemstvím vaší úspěšné kariéry?
Dvě věci, stát si za svou vizí a naslouchat zákazníkům. Je hodně důležité být empatický a předvídat, co bude důležité pro jejich šatník.  
Kdo vás inspiruje?
Halston! Otevřel dveře americkému sportovnímu stylu a dokázal, že i sportovní oblečení může být chic a glamour.
Máte i oblíbenou múzu?
Lauren Hutton. Měl jsem štěstí, že jsem ji osobně znal od svých dvaceti let. Ztělesňovala americký styl sexy divošky. Vždy jsem obdivoval její fotky ze 70. let, vypadala naprosto elegantně, kamkoliv vkročila.  
Vaše oblečení je sportovní a pohodlné, proč jsou tyto elementy pro vás důležité?
Žijeme pořád rychlejším tempem, jsme neustále v pohybu. Ať už pospícháme na nákupy, nebo do práce, potřebujeme šatník, který udržuje krok s naším dynamickým životem. A to je podstata mého designu.   
Jaký je nejoblíbenější kousek ve vašem osobním šatníku?
Pro mě jsou to letecké sluneční brýle. Mám jich víc než sto! 
Čím vás móda dokáže nejvíc nadchnout?  
Móda je úžasná v tom, že se pořád mění. To mě nejvíc inspiruje a posouvá vpřed. Žádný den není stejný, takže musíme být pořád ve střehu a přemýšlet, jak se adaptovat. Dělám to, co miluju celý život, a potkávám neskutečně zajímavé lidi.
Už mnoho let vídáme na vašich přehlídkách ženy všech velikostí a věku. Jak vidíte evoluci inkluzivity v módě v dnešní době?
Je fajn, že stále více značek začíná reprezentovat širokou škálu zákazníků, ale je potřeba v tomto pokračovat a dělat mnohem více. Podporovat diverzitu a také začínající mladé designéry.  
Co byste poradil návrhářům, který se snaží prorazit, obzvlášť v této době?
Moje rada zůstává stejná i pro novou dobu. Nejdůležitější je znát sám sebe a znát svého zákazníka.
Magazín Time vás prohlásil za jednu ze 100 nejvlivnějších osobností, máte dlouhý seznam ocenění, jste filantrop, aktivista, podporujete hodně charitativních projektů; které téma je vašemu srdci nejbližší? 
Rozhodně hlad. V naší době by už nikdo neměl jít spát hladový. Obzvlášť proto, že je to problém, který lze vyřešit. Mám štěstí, že mohu pracovat s OSN na World Food Programme a s charitou God’s Love We Deliver tady v New Yorku. Dodáváme potraviny lidem v nouzi. Je naprosto úžasné vidět, jak se člověku rozzáří tvář, když mu podáte talíř s jídlem. Mít pozitivní vliv na životy druhých lidí je pro mě smyslem života.