Celebrity

Peter Dundas o nové kolekci a módě po pandemii

„Pandemie nás naučila, že bylo načase vrátit se k základům, ke skutečným hodnotám, soucitu, pozitivitě a síle rodiny.“ S designérem Peterem Dundasem a jeho obchodním i životním partnerem Evangelem Bousisem jsme si povídali o nové kolekci i o tom, jak bude vypadat svět módy po koronaviru.
Foto: Dundas World
Jak jste prožívali karanténu a kde jste byli?  
Evangelo: Když se naše kanceláře v Londýně začaly zavírat, odjeli jsme do Chicaga k rodině. Byli jsme pár měsíců pod jednou střechou s rodiči a sourozenci, dělali paralelní videohovory v různých místnostech, střídali se v domácí posilovně a scházeli u jídla. Bylo inspirativní chodit na ranní procházky s mámou, naší největší fanynkou, a sledovat, co během dne nosí. Trávili jsme i mnohem více času na sociálních sítích s naším publikem. Pandemie nás, jako lidstvo, naučila, že bylo načase vrátit se k základům. Ke skutečným hodnotám, soucitu, pozitivitě, síle rodiny.
Peter: Jsme pozitivní lidé, bereme těžké situace konstruktivně. Vnímáme toto období i jako příležitost učit se něco nového. Upřímně řečeno byl také nejvyšší čas se naučit pracovat i virtuálně, protože nemůžeme pořád jen cestovat. Navíc móda se vyvíjela příliš rychle. V posledních dvou letech jsem vytvořil 12 kolekcí a nebyl čas zastavit se a přemýšlet. Karanténa byla příležitost položit si otázky, jak se budou lidé chtít oblékat v nových podmínkách a jaké oblečení bude mít smysl. 
Evangelo: Během pandemie jsme tak navrhli řadu obličejových roušek a vypustili novou kolekci oblečení Active. Protože odpovědnost za životní prostředí a omezení odpadu jsou pro nás důležité, použili jsme antibakteriální látky, které umožňují praní při nízkých teplotách a snižují emise z mikroplastů. 
Foto: Getty Images
Halsey v šatech od Petera Dundase
Foto: Getty Images
Ciara v šatech od Petera Dundase
Foto: Kristy Sparow/Getty Images
Karlie Kloss na přehlídce Dundas Haute Couture Fall Winter 2018/2019, Paris Fashion Week
A během karantény jste podpořili i studenty. 
Peter: Chtěli jsme vytvořit novou platformu pro mladé ilustrátory. Podpořit absolventy, kteří v důsledku pandemie mají problém najít si práci, aby tak mohli ukázat svůj talent. Tato soutěž je jen pokračováním mé práce propagující tuto uměleckou disciplínu.
Gaultier, Ungaro, Lacroix, Pucci, Cavalli... Co jste si jako designér těchto módních domů přinesl do Dundas World? 
Peter: Vyrůstal jsem sledováním jejich tvorby v módních časopisech, byl to pro mě splněný sen a jsem nesmírně šťastný, že jsem se školil u těchto velikánů. Snažím se tuto zkušenost odrážet s velkou úctou ve všem, co dnes děláme v Dundas World.
Jak budou vypadat vaše kolekce po pandemii?  
Peter: Naše hodnoty jako pozitivita, radost, tvořivost a krejčovské umění zůstávají. Neměníme to, kým jsme, jen adaptujeme své zaměření, dnešní doba je o agilitě. 
Foto: Dundas World
Foto: Dundas World
Foto: Dundas World
Jaké slavné osobnosti ztělesňují Dundas World nejvýrazněji? 
Evangelo: Celebrity, s nimiž spolupracujeme, nejsou jen hezké tváře, ale skutečné ženy, matky, osobnosti. Beyoncé, Shakira, Kim Kardashian, Ciara, Natasha Polly, Alessandra Ambrosio, všechny jsou nesmírně talentované, tvrdě na sobě pracují, to je pro nás důležité.
Peter: Máme stejné hodnoty, a tak je přirozené, že jsme se stali i blízkými přáteli. Kim Kardashian je jednou z největších profesionálek, které znám. Pracuje na humanitárních projektech, jako je například propouštění neoprávněně odsouzených vězňů. Mezi časově náročnou kariérou a rolí matky si však vždy najde chvilku, aby nám poslala SMS s osobními zprávami. Ciara, se kterou jsme 4. května dělali živě vstupy na sociálních sítích, je další profesionálkou, ale zároveň vytíženou matkou dvou dětí. Myslím, že tohle si lidé ne vždy uvědomují. 
Navrhovali jste i kostýmy pro Shakiru s J.Lo na Super Bowl 2020, neumím si představit ten obrovský tlak, jaké to bylo? 
Evangelo: Užívali jsme si to, byť to bylo na poslední chvíli. Když mi zavolali s touto nabídkou, Peter řekl: Uvědomuješ si, kolik mám práce? Já na to jen: Petře, je to Super Bowl!
Peter: Zjevně jsem podcenil, jaký to mělo vliv (smích). Za jednu noc vidělo mou práci více lidí, než za celé roky mé kariéry. Se Shakirou jsme se viděli poprvé 7. ledna a ihned jsem poslal asistenta do Indie a Itálie na nákup materiálů. Museli jsme dodržet hodně technických požadavků. Osobně jsem šil, a to mnohem víc než u jakékoli předchozí kolekce. Ale moc mě to bavilo, Shakira je okouzlující osobnost. Na konci projektu jsme měli novou kamarádku.
Hodně se mluví o novém formátu módních přehlídek.
Evangelo: Myslím, že přehlídky budou pokračovat dál, ale v jiné podobě. Už loni v červenci jsme začali pracovat na novém virtuálním formátu během show Paris D9, kdy jsme návštěvníkům na obrazovky živě promítali pohled do backstage.
Peter: Nejdřív jsem si říkal, kdo by mě chtěl vidět v zákulisí? Ale lidé byli nadšení, že jsme je nechali vstoupit do světa značky tímto autentickým způsobem. Pod vlivem současné doby by každopádně přehlídky měly být méně časté, abychom si jich více považovali. A myslím, že budou mít méně tradiční formát.